Zvýšte svoju bežeckú výkonnosť: Kedy a ako trénovať počas celého roka!

Reklama
Ilustračný obrázok. Zdroj: freepik.com

Mnohí si myslia, že v zime sa nebehá. Ale je to omyl! Ani chladné počasie, mráz či sneh nebránia tréningu, len sa prispôsobte. Dlhá prestávka nie je vhodná, stačí sa len vhodne obliecť. Platí pravidlo obliekať sa tak, ako by vonku bolo o desať stupňov teplejšie. Áno, môže sa zdať lákavé obliecť sa do mnohých vrstiev, ale ak sa rozbehnú, čoskoro sa začnete potiť a budete sa cítiť ako v saune.

 

Nezabúdajte na čiapku alebo čelenku z funkčného materiálu a rukavice, pretože veľa tepla sa stráca z hlavy a končatín. Rovnako by ste mali zabudnúť na holé členky; dlhšie bežecké ponožky alebo podkolienky sú základ. Ak vám prechladnú achilovky, môže to spôsobiť dlhodobé problémy, ktoré vám znemožnia beh.

 

Zima je časom pomalých a dlhých tréningov, ktoré by sa mali riadiť pocitmi, nie hodinami. „Tým vytvoríte dobrý základ pre jarnú bežeckú prípravu. Je dôležité udržiavať sa v aeróbnej zóne, teda pri rýchlosti, pri ktorej sa môžete pohodlne rozprávať bez zadýchania,“ radí tréner Martin Levý. Zimné obdobie je teda ideálne na dlhé bežecké rozhovory a vzájomnú motiváciu. Behať s niekým je skvelé, dlhé kilometre sa potom lepšie zdolávajú.

 

To, čo v zime nabeháte, vám skvele poslúži pri dlhších behoch v nasledujúcej sezóne, keď si chcete zabehnúť polmaratón alebo maratón. Ak zimu vynecháte, bude pre vás ťažšie dohnať túto vytrvalosť počas roka.

Jar a leto: nový štart a príval energie

Keď počasie dovolí a vonku sa stane príjemne, spravidla koncom februára alebo v marci, nastáva čas na zrýchľovanie. Ideálne je zaradiť rýchlostné a intervalové tréningy, s ktorými vám poradí skúsený tréner. Nie je na škodu tiež nechať si urobiť športové výkonnostné testy v niektorom zo športových laboratórií. Rôznymi metódami, ako je meranie laktátu z krvi alebo spirometrické vyšetrenie z dychu pri záťaži, zhodnotia vašu aktuálnu kondíciu. Podľa toho sa následne vyvinie tréningový plán.

Neskorá jar a celé leto sú obdobím najväčších síl. Ak plánujete zúčastniť sa nejakých bežeckých pretekov, je to ideálny čas. Samozrejme, ak sa neobjavia extrémne horúčavy, ktoré by mohli znížiť vašu výkonnosť.

 

Podľa Kláry Tuzarovej je však neustále dôležité sledovať, ako sa cítite voči svojmu telu, ako ho vnímate a ako veľmi sa snažíte tlačiť tréning hlavou. To platí nielen na jar a v lete, keď dosahujete najväčšie výkony, ale počas celého roka. Je rovnako podstatné prispôsobovať tréning, stravu aj odpočinok ročnému obdobiu, ako aj prirodzeným potrebám vášho tela.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie