Schválené zákony
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) navrhuje, že pokiaľ nie je šanca pomôcť všetkým štátnym zamestnancom, začať by sa malo od tých, ktorí zarábajú najmenej.
„Ak teraz povieme, dajme všetkým všetko, tak sa nám ten systém môže zrútiť. Nám odchádzajú zamestnanci opatrovateľskej služby do zdravotníctva, lebo tam platí platový automat, my to na úrovni krajov, miest a obcí nevieme garantovať. Tak nám tí zamestnanci odchádzajú a my nemáme kde ďalších brať,“ povedal predseda ZMOS Jozef Božik.
Úrad vlády dopĺňa, že posilnenie mzdového ohodnotenia vybraných zamestnancov verejnej správy nastane aj vplyvom už schválených návrhov zákonov. Stane sa tak napríklad po kompenzácii regionálnych rozdielov pedagogickým a odborným zamestnancom. Na tento účel vyčlenili sumu 60 miliónov eur, píše Pravda.
Novela zákona o pedagogických zamestnancoch tiež podľa Úradu vlády zavádza kompenzačný príspevok k rozšíreniu počtu prijímateľov vrátane pedagogických a odborných zamestnancov materských škôl.
Novela zákona o štátnej službe napríklad zvyšuje mzdové pomery príslušníkom Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby či Zboru väzenskej a justičnej stráže SR. Ide o dočasné stabilizačné a náborové príspevky, ktoré majú priamy vplyv na výšku príjmu.
Kritický stav verejných financií
Verejné financie sa nachádzajú v kritickom stave. Minulý rok prekročili deficit šesť miliárd eur. „Napriek tomu, že štát je najväčší zamestnávateľ, musí dbať aj na možnosti dostupných verejných zdrojov a dodržiavať rozpočtovú zodpovednosť,“ dodal Úrady vlády.
Odborári chápu, že ekonomická situácia krajiny je nepriaznivá. „Zdôrazňujeme však, že túto situáciu nezapríčinili zamestnanci. Sú to práve zamestnanci, ktorí znášajú akékoľvek krízy a nezodpovedné konanie vlád a nezodpovedné narábanie s verejnými financiami. Zamestnanci sú vždy na chvoste záujmu,“ doplnila Nemethová.
To ale nič nemení na fakte, že od roku 2025 žiadajú navýšenie platov o 10 percent. Návrh sa pokúsia presadiť na ďalšom kole rokovaní, ktoré by sa malo uskutočniť v polovici septembra.
„Budeme aj ďalej rokovať, pričom je kľúčové, aby sme sa v rokovaní dostali k cieľu, dokiaľ bude pripravený štátny rozpočet pre rok 2025,“ dodala Nemethová.