fbpx

Zvláštny jav na Sahare, zasiahnu ju výdatné dažde

Ilustračné foto Zdroj: Unsplash

Obvykle to je známkou toho, že sa možno niečo mení v zemskom meteorologickom systéme – a to môže poukazovať na neobvyklý stav atmosféry. Táto oblasť v Africk je horúca a suchá, pretože sa nachádza pod subtropickým systémom trvalého vysokého tlaku. Daný systém zjednodušene povedané spôsobuje zostup vzduchu, čím sa atmosféra stáva suchou a stabilnou – a bráni tvorbe mrakov a zrážok.

Sahara ale nebola vždy horúcou pustatinou, ako ju poznáme dnes. Ešte pred niekoľkými tisíckami rokov (6-11 tisíc rokmi) išlo o zelenú oblasť s jazerami, riekami a bujnou vegetáciou. Avšak zmeny v atmosfére našej planéty spôsobili posuny vo svetových vzorcoch počasia, čo postupne premenilo zelenú oblasť na jednu z najsuchších.

Oblasť Sahary je každopádne väčšinou bez zrážok, iba s malým množstvom zrážok v južnejších oblastiach. Tento tropický pás dažďových zrážok sa nazýva intertropická zóna konvergencie (ITCZ). Je to v podstate pás mrakov, prehánok, búrok a dažďov, ktorý sa šíri po celom rovníku.

  • Intertropická zóna konvergencie (ITCZ) je oblasť obklopujúca Zem v blízkosti rovníka, kde sa stretávajú severovýchodné a juhovýchodné pasáty. Zóna sa javí ako pásmo oblakov, obvykle búrkových, ktoré obopínajú zemeguli okolo rovníka. Umiestnenie intertropickej zóny konvergencie sa priebehom času mení. Zmeny v jej oblasti majú veľký vplyv na zrážky v rovníkových oblastiach vyúsťujúce najmä v striedaní obdobia sucha a dažďov.

ITCZ ovplyvňuje nielen klímu v tropických krajinách, ale môže aj hrať rolu v globálnom meteorologickom systéme a môže tiež ovplyvniť tvorbu tropických búrok. Na zmenách a posunoch ITCZ ​​závisí aj zrážkové udalosti na Sahare. Od júna sa zóna posúva oveľa viac na sever než obvykle. To môže drasticky zmeniť počasie v regióne a tiež ovplyvniť atlantickú sezónu hurikánov. Ale najsilnejší účinok tohto severného posunu je práve to, že prináša vzácne dažďové udalosti hlboko do saharskej púšte.

Saharská púštna klíma teda nie je nemenná, len samý piesok a nehostinné sucho tam nebude prevažovať navždy. Z päť rokov starej štúdie amerického Massachusettského technologického inštitútu (MIT) vyplynulo, že raz môže na africkej púšti Sahara rásť množstvo zelene. Analýza morských sedimentov zo západoafrického pobrežia totiž naznačila, že podnebie Sahary sa mení medzi suchým a vlhkým každých približne 20-tisíc rokov. Podľa vedcov je to spôsobené premenami zemskej osi pri obehu okolo Slnka, čo ovplyvňuje množstvo slnečného svetla, ktoré naša planéta dostane počas rôznych ročných období.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie