„Štúdie ukázali, že obmedzenie alebo eliminácia používania sociálnych médií môže znížiť pocity úzkosti, depresie a osamelosti. Bez neustáleho porovnávania sa so životmi ostatných sa môže zlepšiť sebavedomie a celková nálada,“ upozorňuje Lisa Strohmanová.
Expertka navyše dodáva, že neustály prúd sociálneho tlaku, negativity a online hašterenia môže ľudí stresovať. Zníženie tejto expozície môže viesť k zvýšeniu úrovne pokoja.
„Nepretržitá stimulácia a porovnávanie vášho života so životmi ostatných, ako ich prezentujú na sieti, bude preč,“ dopĺňa klinický psychológ Daniel Glazer s tým, že mnoho ľudí po stlačení tlačidla zmazať na svojich účtoch na sociálnych sieťach cítilo „nesmierny pocit slobody“.
Vďaka tomu, že prestanete žiť virtuálnou realitou, začnete obnovovať vzťahy, ktoré ste kvôli sociálnym sieťam zanedbávali. Zistíte, že okolo vás žijú fajn ľudia a že zoznámiť sa môžete aj offline. „Keď opustíte sociálne médiá, môžete sa cítiť šťastnejšie,“ zhŕňa odborník.
Postupne a bez prehnaného očakávania
Ak ste sa rozhodli zo sietí zmiznúť, nemajte na seba prehnané očakávania, buďte realistickí a nič sa neponáhľajte. Choďte na to krok za krokom, pomaly eliminujte jednotlivé platformy zo svojho života, až ich nakoniec definitívne z obľúbených aplikácií zmažete. Neseďte doma, nájdite si záujmy a priateľa v reálnom svete.
Pobite sa s očakávaniami, ktoré na seba kladiete, odmenou vám bude sloboda, ktorá dozaista stojí za trochu námahy pri prepisovaní myšlienkových máp. Radosť totiž nájdete kdekoľvek, keď budete chcieť. A vtipné popisky už nemusíte k danej situácii vymýšľať, uspokojivé je, že si momenty plné krásy môžete jednoducho prežiť.