Zvažujete odchod zo Slovenska do zahraničia? TAKTO sa žije v najšťastnejšej krajine sveta

fínsko
Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay/Angelo_Giordano, reijotelaranta, BeHappyTravel
Reklama

Naopak Sara sa z Fínska presťahovala v roku 2013 do Londýna. Najťažšie pre ňu bolo prispôsobiť sa pracovnej kultúre v Británii.

„Vždy ma prekvapuje, ako Fíni zvládli túto rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom,“ hovorí Sara, riaditeľka umeleckého programu vo Fínskom inštitúte.

Kancelárie sú podľa nej do 16:00 väčšinou prázdne, „takže máte dosť času na život mimo práce“, a dodáva, že „to nevyhnutne neznamená, že Fíni pracujú menej, ale v skutočnosti ​​pracujeme efektívnejšie.“

Na náročné začiatky si musel zvykať aj Daniel, ktorý sa s manželkou presťahovali do Helsínk v roku 2004. „Snažiť sa nájsť si tu prácu, keď nehovoríte po fínsky a nepracujete v informatike, je obrovský boj,“ hovorí.

Ďalší z oslovených respondentov žil vyše 10 rokov neďaleko hlavného mesta. „Keď som sa prvýkrát presťahoval do Fínska, bolo mi trochu smiešne, že musím platiť vyššie dane.“

Aké sú náklady na život?

Daň z pridanej hodnoty je nastavená vo výške 25,5 % (oproti 23 % na Slovensku). Malý rozdiel v sadzbe dane však kontruje obrovskému nepomeru v priemerných mzdách. Kým na Slovensku bola podľa údajov Eurostatu priemerná mesačná mzda za rok 2023 na úrovni 1 583 eur, vo Fínsku to bolo až 4 033 eur.

Fíni platia odvody na sociálne zabezpečenie vo výške približne 9,3 %, kým u nás sa zamestnancom strháva 13,4 % na odvodoch. Daň z príjmu je v severskej krajine rozdelená do šiestich pásiem až do výšky 55 %, v porovnaní s 19 % alebo 25 % na Slovensku.

„Postupom času som si však uvedomil, že fínskemu systému skutočne môžete dôverovať,“ hovorí Darren, otec dvoch detí.

Dodáva, že napriek vyšším daniam sa vďaka štedrému sociálnemu systému cítil oveľa bezpečnejšie a vláda mu zafinancovala aj magisterský titul, ktorý nadobudol vo Fínsku.

Vzdelávanie vo všeobecnosti je vo Fínsku bezplatné na všetkých úrovniach, aj na univerzitách. Rovnako to platí pre občanov EÚ, ktorí tam chcú študovať.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska ste za meter štvorcový nehnuteľnosti v poslednom štvrťroku 2024 zaplatili 2 596 eur. Fínsky vládny štatistický úrad uvádza, že priemerná cena nie nových budov bola za rovnaké obdobie približne 2 568 eur za meter štvorcový, pričom pri nových budovách táto suma stúpla na zhruba 4 878 eur.

Žiť život za hranicami vás môže lákať aj v inej krajine. Ak vám v rozhodovaní pomôžu umiestnenia štátov v rebríčku šťastných krajín, prečítajte si nedávny článok.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Cestovanie