Ako sa žije ľuďom zo zahraničia v krajine, ktorá v rebríčku už po ôsmykrát obsadila prvú priečku?
Nedávny prieskum World Happiness Report predstavil zoznam krajín naprieč svetom za rok 2024, kde žijú najšťastnejší ľudia. Už po ôsmykrát si titul najšťastnejšej krajiny sveta obhájilo Fínsko. Škandinávska krajina si udržuje vedúcu pozíciu, zatiaľ čo Slovensko zažilo značný prepad o niekoľko priečok.
Rebríček šťastných krajín
World Happiness Report každoročne hodnotí šťastie ľudí v krajinách po celom svete a tohtoročné výsledky opäť vyzdvihli Fínsko.
„Fínsko je mimoriadna výnimka a myslím si, že celý svet sa skutočne zameriava na pochopenie toho, čo je na Fínsku jedinečné,“ hovorí Ilana Ron Levey, výkonná riaditeľka spoločnosti Gallup pre CNBC. Ako dôvody, prečo sú Fíni šťastnejší ako väčšina, uvádza „vieru v druhých“, optimistické vyhliadky do budúcnosti, dôveru v inštitúcie a podporu priateľov a rodiny.
Rebríček krajín nie je založený len na hodnotení subjektívnej kvality života, ale vo vyše 140 krajinách zohľadňuje aj hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa, sociálne dávky, slobodu, dĺžku zdravého života či mieru korupcie.
Slovensko sa až do roku 2020 držalo v okolí 40. miesta, tesne pod či nad v šťastí obyvateľov. K zlepšeniu došlo práve od roku 2020, kedy sa z 34. miesta dostalo za rok 2022 na 29. miesto. Neistota do budúcnosti, inflácia, vyššie ceny potravín či bývania a zmeny na politickej scéne smerovali k prepadu šťastia Slovenska na 45. miesto v roku 2023 a v minulom roku sme klesli na 50. miesto.
Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom
Pokiaľ zvažujete odchod do tejto severskej krajiny, v rozhodovaní vám môžu pomôcť názory a skúsenosti ľudí, ktorí si život vo Fínsku odskúšali. Respondentov oslovil portál Sky News.
„Je to neporovnateľne lepšie v mnohých ohľadoch,“ hovorí osobný tréner Kjartan, ktorý sa z Anglicka prisťahoval do Fínska pred piatimi rokmi.
Ľudia žijúci vo Fínsku ohodnotili svoju životnú spokojnosť v priemere 7,7 bodov z 10. „Pracovná kultúra je určite zdravšia ako v Spojenom kráľovstve, to je isté,“ dodáva Kjartan a podľa neho lepšie mzdy a práva pracovníkov umožňujú ľuďom vychutnať si viac voľného času.
Poukazuje na štedrejšie nároky na dovolenku a rodičovskú dovolenku. Každý rodič má nárok na takmer 23 týždňov dovolenky platenej podľa zložitého vzorca podľa príjmu.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)