Zatiaľ čo milióny Američanov každý rok dovolenkujú na plážach, aby hľadali slnko, piesok a more, mnohí si možno neuvedomujú, aké nebezpečné môže byť kopanie dier v piesku. Vo februári 2024 zomrelo 7-ročné dievča po tom, čo sa na ňu zrútila asi 1,5-metrová diera, ktorú spolu s bratom vykopali v piesku, a pochovala ju zaživa, informuje theconversation.com.
Pobrežného vedeckého výskumníka, ktorý študuje pláže už mnoho rokov, zavolali, aby pomohol vyšetriť smrť dievčaťa. Zatiaľ čo mnoho ľudí nablízku vstúpilo, aby sa pokúsilo vyslobodiť dievča po zrútení pieskovej diery, miestni hasiči mohli prísť až niekoľko minút po incidente – príliš neskoro na to, aby obeť resuscitovali.
Kopanie dier v piesku sa môže zdať nevinné, ale ak je diera dostatočne hlboká a zrúti sa na človeka, je mimoriadne ťažké uniknúť. V skutočnosti výskum naznačuje, že viac ľudí zomiera na udusenie v piesku ako na útoky žralokov.
Základy piesku
Piesok v skutočnosti nie je druh materiálu. Je to kategória veľkosti materiálu, ktorá sa pohybuje od 0,0025 do 0,08 palca (0,06 až 2 milimetre) v priemere. Typ piesku je určený materiálmi, z ktorých je vyrobený. Kremenný piesok, tvorený oxidom kremičitým, je najbežnejším pieskom, ktorý sa nachádza na plážach, s výnimkou tropických pobreží, kde sa nachádzajú pláže s koralovým pieskom, tvorené uhličitanom vápenatým. Materiál hrubší ako piesok nie je mäkký na dotyk – nie je t robiť pevné hrady z piesku. Bahno a hlina, ktoré sú jemnejšie ako piesok, spôsobujú kalnú vodu a bežne sa nazývajú blato.
Hmotnosť piesku závisí od materiálov, z ktorých je vyrobený. Pláže z čistého kremenného piesku, ktoré majú veľmi biely piesok, vážia v suchom stave okolo 90 libier na kubickú stopu.
Väčšina pláží však obsahuje zmes minerálov, ktoré vytvárajú opálený alebo hnedý vzhľad. Minerály, ktoré stmavujú piesok, sú oveľa ťažšie – piesok na väčšine pláží by v suchom stave vážil až 130 libier na kubickú stopu.
Suché, voľné zrnká piesku vytvoria hromadu s uhlom sklonu asi 33 stupňov, čo sa nazýva jeho uhol sypu. Sypný uhol je najstrmší uhol, pri ktorom zostáva hromada zŕn stabilná a sila trenia medzi jednotlivými zrnami určuje túto stabilitu. Piesok je stabilnejší, keď je mokrý, pretože povrchové napätie medzi zrnkami vody a piesku môže udržať hromadu zŕn piesku na mieste vertikálne. Akonáhle však vyschne, hromada sa zrúti, pretože už nie je žiadne povrchové napätie.
Takže ak vykopeš dieru na pláži, zostane stabilná, kým zostane piesok vlhký. Akonáhle zaschne, otvor sa zrúti.
Piesok je nestabilný
Keď buď piesok tvoriaci dieru vyschne, alebo sa niekto postaví blízko okraja diery a pridá ďalšiu váhu, piesková diera sa zrúti a ťažké zrná vyplnia všetky otvorené priestory v diere. Tak nezostane uväznenej osobe k dispozícii žiadny vzduch na dýchanie.
Zatiaľ čo lyžiari uväznení v lavínach si môžu vytvoriť vzduchovú kapsu, pretože sneh je ľahký, ale to nie je prípad, keď sa piesok zrúti.
Zachrániť niekoho zo zrútenej pieskovej diery je veľmi ťažké, pretože piesok je ťažký a nestabilný. Keď záchranári naberajú piesok, aby vyslobodili obeť, diera sa bude pod váhou záchrancov ďalej rúcať a znovu sa naplní pieskom. Záchranári majú len asi tri až päť minút na to, aby zachránili človeka, ktorý je uväznený v pieskovej diere, skôr než sa udusí.
Profesionáli, ako sú hasiči, umiestnia dosky cez dieru, keď niekoho zachraňujú zo zrútenia pieskovej diery. Týmto spôsobom sa môžu načiahnuť dole a použiť nástroje na odstránenie piesku bez toho, aby priamo zaťažili okraj otvoru.
Odborníci odporúčajú nikdy nekopať dieru hlbšiu, ako je výška kolien najkratšej osoby v tvojej skupine – pričom maximálna hĺbka je 2 stopy (0,6 metra).
Ak chceš niekoho zachrániť v padajúcej pieskovej diere, zameraj sa na odhalenie jeho úst a odstránenie piesku z hornej časti jeho hrudníka. Ak mu odkryješ ústa, môžeš mu poskytnúť záchranné dýchanie, zatiaľ čo ostatní záchrancovia budú pokračovať vo vykopávaní hrudníka.
Príliš veľa ľudí, ktorí sa podujmú na záchranu z pieskovej diery, môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Len dvaja alebo traja záchranári by mali pracovať v bezprostrednej blízkosti obete, zatiaľ čo iní pracujú na odpratávaní piesku zo širšej oblasti výkopu, čo ľuďom v strede uľahčuje odstraňovanie piesku. Ľudia na vonkajšom obvode môžu čistiť piesok z centrálnej oblasti pomocou čohokoľvek, čo je k dispozícii, od vedier a lopatiek až po plážové ležadlá a boogie boardy.
Zrútenie pieskových dier viedlo k 31 úmrtiam, väčšinou detí a 87 % mužov, od roku 1997 do roku 2007 v USA. Počas tohto obdobia bolo 21 ďalších v hlásenom kolapse pieskovej diery, ale prežili, hoci mnohí vyžadovali KPR.
Obete zrútenia pieskovej diery boli vo veku od 3 do 21 rokov. Otvory mali zvyčajne priemer 2 až 15 stôp (0,6 až 4,6 metra) a hĺbku 2 až 12 stôp (0,6 až 3,7 metra). Kopanie, tunelovanie, skákanie a pád do diery, to všetko neúmyselne spustilo kolaps.
Tieto kolapsy môžu nastať náhle a v situáciách, ktoré sa nezdajú nebezpečné. Počas ďalšej cesty na pláž dávaj pozor na pieskové diery a čo najskôr všetky diery vyplň. Aj plytká diera môže zraniť niekoho, kto na ňu narazí.