Vedecká štúdia ukázala, že až polovica amazonského dažďového pralesa by sa mohla do roku 2050 dostať do bodu kritického ohrozenia, a to v dôsledku nedostatku vody a výrubu lesov.
Dokument, ktorý je podľa webu The Guardian doposiaľ najobsiahlejšou analýzou vplyvu miestnej ľudskej činnosti a globálnej klimatickej krízy, varoval, že sa ekosystém pralesu postupne rúca.
Nová štúdia, ktorá bola v stredu zverejnená v časopise Nature, odhaduje, že do roku 2050 bude 10 až 47 % amazonských lesov vystavených „komplikovaným narušeniam, ktoré môžu vyvolať neočakávané zmeny v celom ekosystéme a mať nepriaznivý dominový efekt na regionálnu zmenu klímy“.
Pre zabránenie katastrofy štúdia odporúča udržať odlesnenie na 10 percentách amazonského regiónu. K jeho prekročeniu však podľa štúdie už došlo.
„15 percent Amazónie už bolo vyrúbaných a ďalších 17 percent bolo ľudskou činnosťou, ako je ťažba dreva, znehodnotených,“ uvádza sa v správe.
Bernardo Flores z Federálnej univerzity v brazílskej Santa Kataríne, hlavný autor štúdie, uviedol, že ho výsledky prekvapili, pretože podľa nich má k rýchlemu úbytku lesov dôjsť skôr, ako očakával.
„Musíme reagovať hneď. Do roku 2050 sa to prudko zrýchli. Hneď ako prekročíme bod zvratu, stratíme kontrolu nad tým, ako sa ekosystém bude správať,“ hovorí Flores.
Obavy z toho, že v Amazónii dôjde k „bodu zvratu“, podľa The Guardianu existujú už dve desaťročia. Podľa skorších modelov k nemu mohlo dôjsť, keď bude vyrúbaných 20 až 25 percent pralesa.