Zrušenie spomienkovej akcie pre obetí útoku na Zámockej má DOHRU. Rezort chce zaviesť informovaný súhlas

Minister školstva reaguje aj na dianie na gymnáziu v Trenčíne. Zdroj: FB/Iniciatíva Inakosť, Branislav Gröhling

Rodičia by mohli mať právo schvaľovať prednášky a aktivity v školách, ktoré idú nad rámec učebných osnov. Tento návrh, ktorý predložilo ministerstvo školstva, už prejednáva parlament.

Minister školstva Tomáš Drucker týmto krokom reaguje aj na situáciu na trenčianskom gymnáziu, ktoré čelilo kritike za usporiadanie spomienkovej akcie. Informuje rtvs.sk.

Gymnázium si touto akciou pripomínalo obete teroristického útoku na Zámockej ulici v Bratislave, pri ktorom útočník zabil dvoch ľudí.

Na internete sa objavili negatívne reakcie, vrátane obvinení zo šírenia LGBTI ideológie zo strany niektorých politikov. Ministerstvo školstva sa situáciou zaoberalo a Drucker sa postavil na obranu školy, pričom zdôraznil, že žiadna škola na Slovensku by nemala byť vystavená zastrašovaniu alebo primitívnym útokom. Školy majú byť apolitickými a bezpečnými inštitúciami, nezávislými od politických vplyvov.

Podujatie bolo plánované ako dobrovoľné, no kvôli negatívnym reakciám ho škola nakoniec zrušila. Ministerstvo školstva plánuje v budúcnosti zaviesť pravidlo, podľa ktorého budú riaditelia škôl na niektoré podujatia potrebovať súhlas rodičov.

Minister Tomáš Drucker vysvetlil, že sa zavedie prísny systém informovaného súhlasu rodičov v prípadoch, keď podujatie alebo aktivita nie je súčasťou školského vzdelávacieho programu, ide nad rámec štátneho vzdelávacieho programu, a nebolo schválené školskou radou, kde sú zastúpení rodičia, ani pedagogickou radou školy, ktorá pozostáva z odborníkov.

Matej Stuška, riaditeľ občianskeho združenia Rodičia.sk, verí, že školské vedenie má schopnosť rozhodovať o tom, čo je vhodné pre ich prostredie. Dodáva však, že niektoré témy môžu byť kontroverznejšie alebo citlivejšie, a v takých prípadoch môže tento nástroj informovaného súhlasu rodičov pomôcť.

Školy už aj v súčasnosti v niektorých prípadoch vyžadujú súhlas od rodičov

Existujú tiež školské rady, kde majú rodičia zastúpenie a hlasujú o rôznych aktivitách.

Daniel Kasala, riaditeľ bratislavského gymnázia, zdôraznil, že informovaný súhlas je dôležitý najmä pre rodičov neplnoletých žiakov. Pri organizovaní školských akcií je niekedy potrebné takýto súhlas získať, a to najmä v prípadoch, keď rodičia financujú dané podujatia.

Obavy riaditeľov sa týkajú toho, že by mohli prísť o časť svojich kompetencií a autonómie pri rozhodovaní. Analytici však upozorňujú, že súhlas by mal byť potrebný iba vo výnimočných prípadoch, pretože štátny vzdelávací program už zahŕňa široké spektrum tém.

Analytik Centra vzdelávacích analýz Michal Rehúš uviedol, že témy ako určité aspekty sexuálnej výchovy, ktoré nie sú súčasťou štátneho vzdelávacieho programu, by mali byť predmetom diskusie s rodičmi, ak ich škola plánuje vyučovať. Je korektné získať súhlas rodičov na takéto témy.

Informovaný súhlas rodičov je jedným z 89 legislatívnych zmien v školstve, ktoré by mali nadobudnúť platnosť od januára.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie