Parlamentné hlasovanie, ktoré schválilo zrušenie RTVS a vytvorenie novej STVR, vyvolalo vlnu nevôle a kontroverzií v politickom spektre i verejnosti. Opozícia a kritici upozorňujú na vážne dôsledky pre slobodu médií a demokraciu na Slovensku informujú noviny.sk.
Obavy opozície
Ako sme už informovali, parlament schválil zákon o zrušení Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), ktorý nahradí Slovenská televízia a rozhlas (STVR). Tento zákon vzbudzuje silné reakcie nielen v opozícii, ale aj medzi odborníkmi.
Opozícia a niektorí občianski aktivisti tvrdia, že zmeny ohrozujú nezávislosť a objektivitu médií.
„Parlament vo štvrtok definitívne zrušil slobodné verejnoprávne médiá – RTVS. Od 1. júla ju nahradí poslušná a krotká STVR. Je to hanba vládnej koalície a hanba pre Slovensko. Nás ani slobodné médiá však neumlčíte,“ poznamenal Michal Šimečka.
Veronika Remišová z hnutia Za ľudí kritizovala novú legislatívu ako nástroj propagandy a podriadenosti vládnej koalícii: „Môžeme sa tešiť na kanál propagandy, hlúpostí a poklonkovania koalícii.“
Ku zákonu sa vyjadrilo aj Jozef Hajko z opozičného KDH: „Vláda mala šancu upokojiť spoločnosť a priniesť zmier, namiesto toho nasilu pretláča zákony, ktoré polarizujú spoločnosť, ohrozujú demokraciu a nezávislosť médií na Slovensku.“
Budúcnosť STVR
Nová legislatíva má nadobudnúť účinnosť od 1. júla, čím vyvoláva obavy o nezávislosť a kvalitu verejnoprávnych médií v budúcnosti.
„Neurčenie presných procesov v rámci zmeny RTVS na STVR v kombinácii s absenciou plnohodnotného vedenia môže viesť k destabilizácii inštitúcie i ohrozeniu výroby,“ povedal pre hnonline.sk súčasný riaditeľ Luboš Machaj.
Hnutie Progresívne Slovensko avizuje, že zákon o STVR napadne na Ústavnom súde SR. Očakáva sa, že právne výzvy a protesty budú pokračovať, pričom celá záležitosť má potenciál na dlhodobú politickú a právnu kontroverziu.