Pre okresy Malacky, Senica, Skalica a Myjava platia výstrahy tretieho stupňa pred dažďom. Počas intenzívneho dažďa tam môže spadnúť okolo 200 milimetrov (mm) zrážok.
Výstrahy 2. stupňa platia pre okresy Bratislava, Pezinok, Senec, Trnava, Hlohovec, Piešťany, Topoľčany, Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Bánovce nad Bebravou, Žilina, Čadca, Kysucké Nové Mesto a Bytča. Meteorológovia tam miestami očakávajú úhrn zrážok 120 až 180 mm.
Pre celý Banskobystrický kraj, väčšinu Nitrianskeho a Žilinského kraja, niektoré okresy Trnavského, Trenčianskeho, Prešovského a Košického kraja sú dané výstrahy 1. stupňa. Úhrn zrážok tam môže byť 70 až 120 mm.
So silnejším vetrom treba počítať v celom Bratislavskom a Trnavskom kraji a niektorých okresoch Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. Podľa meteorológov môže vietor dosiahnuť priemernú rýchlosť 45 kilometrov za hodinu (km/h), v nárazoch 65 až 85 km/h.
Vydané sú naďalej hydrologické výstrahy. Výstrahy tretieho stupňa platia pre okresy Skalica, Senica, Myjava a Malacky. Výstrahy druhého stupňa platia pre okresy Bratislava, Trnava, Pezinok, Hlohovec, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Žilina – sever, Žilina – Rajčanka, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Zlaté Moravce, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Prievidza. Výstrahy prvého stupňa platia pre okresy Senec, Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky, Galanta, Šaľa, Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Nové Zámky – sever, Nitra, Levice – západ, Žarnovica, Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom, Zvolen, Detva, Banská Bystrica Brezno, Veľký Krtíš, Krupina, Lučenec, Poltár, Levice – východ, Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava.
Nepriaznivé počasie si vyžiadalo už niekoľko hasičských zásahov
V súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou zasahovali hasiči i dobrovoľní hasiči v Bratislavskom kraji od štvrtka (12. 9.) do piatka do 6.00 h pri 14 udalostiach. Informuje o tom Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave.
„Celkom 22 príslušníkov HaZZ a 23 členov dobrovoľných hasičských zborov odstraňovalo najmä spadnuté stromy z komunikácií a zaparkovaných vozidiel,“ približuje HaZZ.
Bratislavskí hasiči zasahovali sedemkrát, dobrovoľní hasiči z Petržalky dvakrát a členovia dobrovoľných hasičských zborov miest a obcí Pezinok, Malacky, Stupava a Píla zasahovali celkovo pri piatich udalostiach.
V bratislavskom Ružinove popadalo niekoľko stromov. V pohotovosti je niekoľko pilčíckych tímov a jeden tím na odčerpávanie vody (s vlastným výkonným čerpadlom). Zároveň prosia ľudí o opatrnosť a lokalizáciu prípadných spadnutých stromov, vytopení alebo nalomených konárov. Informuje o tom Ružinovský podnik na sociálnej sieti.
Hasiči v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) zasahovali do piatkového rána pre nepriaznivé počasie celkom deväťkrát. Odstraňovali popadané a naklonené stromy z cestných komunikácií, ktoré bezprostredne ohrozovali bezpečnosť premávky. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trnave Lena Košťálová.
„Pri odstraňovaní následkov nepriaznivého počasia zasahovalo celkom desať príslušníkov HaZZ a 17 členov dobrovoľných hasičských zborov,“ priblížila s tým, že nasadených bolo deväť kusov hasičskej techniky.
Príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ v Trnave a Senici absolvovali po dva zásahy. Členovia dobrovoľných hasičských zborov miest a obcí Šoporňa, Cífer, Prietrž, Koválov, Vrbové zasahovali jedenkrát.