Môžu drogy vypustené do mora ovplyvniť podvodné živočíchy? Vedci z Brazílie sa domnievajú, že áno. V novej štúdii zistili, že žraloky pri pobrežných vodách blízko Rio de Janeira mali vo svojich telách stopy kokaínu. Informuje idnes.cz.
Ekotoxikológ z Inštitútu Oswalda Cruza Enrico Mendes Saggioro so svojim tímom testoval telá trinástich žralokov ostronosých, ktorí sa pohybujú pri pobreží Brazílie.
Sharks off Brazil coast test positive for cocaine
The drug was found in all 13 wild Brazilian sharpnose sharks tested, with a concentration as much as 100 times higher than previously reported for other aquatic creatures. 🦈😢 pic.twitter.com/o4ov31tOBX— Teddy whiskers (@TeddyWhiskers) July 23, 2024
Po pitve žralokov v laboratóriu tím preskúmal ich svalové a pečeňové tkanivo pomocou štandardnej techniky zvanej kvapalinová chromatografia s tandemovou hmotnostnou spektrometriou.
Výskumníci zistili, že žraloky majú v sebe stopy kokaínu. Koncentrácia vzoriek bola až stokrát väčšia ako u iných vodných tvorov.
Vedci objavili, že droga sa vyskytovala skôr v svalovom tkanive ako v pečeni žralokov. Ide o prvú štúdiu, ktorá zistila prítomnosť kokaínu u voľne žijúcich žralokov, podotýka stanica Sky News.
Vedci poukazujú na to, že žraloky sú v Brazílii bežným zdrojom potravy. Ak sú silne kontaminovaní kokaínom, môžu predstavovať zdravotné riziko. Nie je jasné, či a aké presne zmeny u žralokov droga spôsobila, napríklad v ich správaní. Podľa výskumníka toxická látka v pečeni žralokov môže brániť produkcii vitellogeninu potrebného pre vaječné bunky.
Tím pripúšťa, že jeho štúdia bola limitovaného rozsahu a je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, odkiaľ presne kokaín v žraločích telách pochádza.
Podľa portálu Science sa kokaín pravdepodobne dostáva do mora cez odpadové vody priamo z nelegálnych laboratórií alebo od užívateľov drog. Zdrojom tiež môžu byť balíčky kokaínu pohodené priekupníkmi.
Podľa odborníkov ide o znepokojujúci trend.
„Je to dôkaz rastúceho nebezpečenstva znečistenia kokaínom,“ hovorí Anna Capaldová, endokrinologička a odborníčka na znečistenie životného prostredia z Neapolskej univerzity Fridricha II., ktorá sa na výskume nepodieľala.