fbpx

ZOZNAM: Toto je 10 leteckých trás s najväčším počtom turbulencií v EURÓPE

Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK/DC Studio, X/FlightGlobal

Ak ste niekedy cestovali lietadlom, určite ste zažili ten nepríjemný pocit, keď sa lietadlo začne nečakane kývať. Ten pocit je turbulencia a my vám povieme, ktorých 10 európskych trás má najvyššiu mieru turbulencií.

Spoločnosť Turbli, ktorá poskytuje predpovede turbulencií pre lety, vypracovala štúdiu s použitím databázy 150-tisíc trás, z ktorých boli klasifikované iba tie, ktoré mali v decembri 2023 aktívne letecké trasy.

Pre každý let sa turbulencia vypočítava podľa geodetického poľa a v jeho priemernej cestovnej výške. Turbulencia sa vypočítava na základe rýchlosti rozptylu vírov alebo EDR (doslovne preložené: rýchlosť rozptylu vírov). Úrovne turbulencie sú rozdelené do štyroch stupňov:

  • mierne (0-20);
  • stredné (20-40);
  • ťažké (40-80);
  • extrémne (80-100).

Aké sú hlavné faktory, ktoré vedú k nepokojom v Európe?

Zakladateľ Turbli, Ignacio Gallego Marcos, poukázal na pohorie Álp ako na jeden z hlavných faktorov turbulencií na európskych cestách. K tomuto stavu však prispievajú aj tryskové prúdy, čo sú veterné prúdy vo vysokých nadmorských výškach. Možno, najmä vďaka prvému faktoru, je Zürich prítomný na viacerých európskych trasách s väčšími turbulenciami.

Búrky môžu tiež vytvárať drsné podmienky na vzdialenej oblohe. Inými slovami, rýchly rast búrkových oblakov tlačí vzduch a vytvára vlny v atmosfére, ktoré môžu spôsobiť turbulencie stovky alebo tisíce kilometrov ďaleko, hovorí Robert Sharman, výskumník turbulencií z Centro Nacional de Investigação Atmosférica (NCAR).

Akých je 10 najturbulentnejších trás v Európe?

Teraz, berúc do úvahy použitý index merania (EDR), spomenutý na začiatku tohto článku, toto bolo podľa Turbliho 10 najturbulentnejších trás:

  1. Miláno (MXP) – Ženeva (GVA): EDR 16,398;
  2. Miláno (MXP) – Zürich (ZRH): EDR 16,016;
  3. Ženeva (GVA) – Zürich (ZRH): EDR 14,964;
  4. Marseille (MRS) – Zürich (ZRH): EDR 13,987;
  5. Ľubľana (LJU) – Zürich (ZRH: EDR 13,878;
  6. Nice (NCE) – Bazilej (BSL): EDR 13,876;
  7. Nice (NCE) – Zürich (ZRH): EDR 13,76;
  8. Jerevan (EVN) – Tbilisi (TBS): EDR 13,758;
  9. Bazilej (BSL) – Benátky (VCE): EDR 13,713;
  10. Frankfurt (FRA) – Turín (TRN): EDR 13,653.

Cesta medzi Milánom (MXP) a Ženevou (GVA) vyniká v roku 2023 ako najturbulentnejšia v Európe a štvrtá najturbulentnejšia na svete, na cestách 1 500 km alebo menej.

Ktoré cesty mimo Európy sú v priemere najturbulentnejšie?

Je zvláštne, že letecká trasa, ktorá je na vrchole zoznamu až do vzdialenosti 1 500 km, je medzi Almaty (ALA) v Kazachstane a Biškekom (FRU) v Kirgizsku, má EDR 17 457. Trasa, ktorá vedie zoznam s najvyšším priemerným indexom turbulencie, berúc do úvahy akúkoľvek vzdialenosť, je medzi Santiagom (SCL) v Čile a Santa Cruz (VVI) v Bolívii s EDR 17 568.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie