fbpx

Zostrelenie lietajúceho obra je pre Rusko tvrdá rana a môže ovplyvniť ďalšie boje

Ukrajina tvrdí, že pri útoku nad Azovským morom zničila ruské špionážne lietadlo. Zdroj: X/The Kyiv Independent

Predovšetkým ich ale má Rusko v službe doslova len pár kusov a kvôli ich schopnostiam sú pre ruské bojové operácie aj samotnú ruskú obranu extrémne dôležité a tiež vyťažené. „Majú ich málo a bavíme sa iba o niekoľkých kusoch. Niektoré sú dlhodobo uskladnené, niektoré prechádzajú pomalou modernizáciou. V prevádzke môže byť tak do desiatich strojov,“ uviedol Čadil.

V Sovietskom zväze a potom v Rusku sériovo vyrobili len 24 strojov. Ešte v roku 2015 mala ruská armáda papierovo k dispozícii údajne 17 týchto lietadiel. Avšak keď vlani na konci februára bieloruská partizánska skupina na leteckej základni Machuliščy v Bielorusku jeden zo strojov A-50 ťažko poškodila útokom malých bezpilotných lietadiel, britská vojenská rozviedka odhadovala, že Rusko má v operačnej službe najviac 6 týchto lietadiel. Ďalšia strata by preto mohla byť kritická.

„A to aj vzhľadom na to, aké rozľahlé Rusko je. Aj s tak nízkym počtom ich Rusi potrebujú nielen na vojnu na Ukrajine, ale aj na stráženie severských oblastí Ruska a na výcvik personálu. Keď o takýto stroj prídu, má to razom vplyv na možnosť detekcie v iných častiach krajiny,“ dodal Čadil.

Rusi skúšajú zóny odmietnutého prístupu

Ukrajinským ozbrojeným silám sa podarilo zničiť ruské lietadlo včasnej výstrahy a velenia A-50 v nedeľu. Zasiahnutý a silne poškodený mal byť aj stroj Il-22M, slúžiaci ako lietajúce veliteľské stredisko pre priame riadenie niektorých jednotiek na bojisku alebo ako zosilňovač komunikácie. Informáciu postupne potvrdilo niekoľko ukrajinských predstaviteľov vrátane hlavného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužnyjého.

Zalužnyj sa poďakoval ukrajinskému letectvu, pod ktoré spadá aj protivzdušná obrana, za „skvele naplánovanú a vykonanú“ operáciu v oblasti Azovského mora. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že nedisponuje informáciami o zostrelených lietadlách, a odporučil novinárom obrátiť sa na ministerstvo obrany, uviedol web BBC News.

„To máte za Dnipro,“ napísal na sociálnej sieti veliteľ ukrajinského letectva Mykola Oleščuk, podľa BBC v narážke na nedeľné výročie ruského raketového útoku na ukrajinské oblastné mesto, kde v zasiahnutej výškovej obytnej budove zahynuli desiatky ľudí.

Hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat upresnil, že útok ukrajinských síl cielil predovšetkým na lietadlo A-50, ale že naddavkom zasiahol aj Il-22. Ihnat zverejnil fotografiu, ktorá podľa neho poškodený Iľjušin zachytáva. Napísal, že lietadlo sa už podľa jeho názoru nepodarí opraviť, hoci sú správy o tom, že Rusom sa podarilo s poškodeným strojom pristáť v ruskej Anape na pobreží Čierneho mora. Fotografia zachytáva zadnú časť lietadla, ktorá je na niekoľkých miestach úplne prederavená.

„Nech už sa to podá akokoľvek, cieľ bol zničený, reanimácia mu nepomôže,“ napísal Ihnat. Dodal, že podľa jeho informácií stroj začal horieť a že na palube boli ranení.

Lietadlo A-50, ktorého posádku obvykle tvorí 5 letcov a 10 operátorov zariadení, bolo podľa informácií ukrajinskej agentúry RBC nad Azovským morom „zostrelené ihneď po vstupe do hliadkovej zóny pri Kyrylivke okolo 21:10 až 21:15“. Stroj zmizol z radarov, prestal reagovať na komunikáciu a následne pilot sprievodného ruského stíhacieho lietadla Su-30 detekoval požiar a pád. Ruské ministerstvo obrany sa ale doteraz oficiálne nevyjadrilo.

Druhé lietadlo Il-22M11 bolo na hliadke v oblasti Strilkove a malo byť zasiahnuté pri pobreží Azovského mora okolo 21 hodiny. S poškodeným strojom sa posádke údajne podarilo núdzovo pristáť v ruskej Anape na pobreží Čierneho mora.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie