Letecké spoločnosti navyše prerušili lety do libanonského Bejrútu aj izraelského Tel Avivu.
„Žiadame tureckých občanov v Libanone, aby opustili krajinu. Tí, ktorí tak neurobia, by sa mali vyhnúť južným oblastiam pri hraniciach s Izraelom,“ uviedlo turecké ministerstvo zahraničia.
Útoky na hraniciach s Libanonom
V pondelok skoro ráno boli na hranici Izraela a Libanonu pri dronovom útoku Hizballáhu vážne zranení dvaja izraelskí vojaci, z toho jeden dôstojník, informoval portál Times of Israel. Pri hraniciach boli videné aj ďalšie drony vyslané z Libanonu, nie je jasné, či sa ich podarilo zostreliť.
Asi dve hodiny po údere na izraelské pozície podniklo izraelské letectvo úder na južný Libanon. Pri tom zomreli dvaja ľudia, jeden z nich bol členom Hizballáhu.
Zapojenie Hizballáhu
Veľké problémy pre Izrael by znamenalo zapojenie Hizballáhu.
Podľa rôznych informácií má táto teroristická skupina k dispozícii 100 až 150 tisíc balistických striel.
„Hizballáh sa masívne snažil nejakým spôsobom si tie balistické strely vyrobiť na území Libanonu, prípadne prepašovať nejakými spôsobmi, najmä asi cez Sýriu alebo priamo dodávkami z Iránu. Pripravuje sa na ten variant, že ich niekedy bude musieť použiť,“ povedal Bureš.
„Hrozba balistických rakiet všetkého druhu a rôznych doletov je niečo, čoho sa Izrael veľmi obáva. Špekuluje sa, že by mohol Hizballáh, ak by skutočne prepukli otvorené a ničím neohraničené boje, vysielať až tri až štyri a pol tisíc rakiet denne minimálne mesiac, čo je niečo, čo by izraelský obranný systém Iron Dome jednoducho mohlo buď v niektorých okamihoch prehltiť. Alebo sa špekuluje o tom, či má Izrael dostatok protirakiet, aby vydržal nepriateľské rakety zostreľovať,“ doplnil Bureš.