fbpx

Zostaňte v bezpečí aj v online svete: Ako rozpoznať podvody na internete?

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com

Ak sa vám zdá investícia príliš dobrá na to, aby bola pravdivá, pravdepodobne ide o podvod. „V takom prípade sa scenáre môžu veľmi líšiť. Dva najbežnejšie spôsoby sú cez sociálne siete a podobné masové platformy, kde bývajú zneužité známe osobnosti prostredníctvom fotomontáží alebo podvodných audio a video nahrávok. Druhým častým spôsobom je priamy telefonický kontakt od podvodníka. Najčastejšie argumentuje jedinečnou ponukou a časovým obmedzením len počas daného telefonátu, pričom tvrdí, že banky chcú utajiť výhodné investície pred verejnosťou,“ dopĺňa kybernetický expert Tomáš Mika z mBank.

 

Dôležitým krokom je dôkladne preveriť každú investičnú ponuku – skontrolujte licenciu spoločnosti, skúsenosti ostatných používateľov a či má firma oprávnenie poskytovať investičné služby. Vyhýbajte sa všetkým platformám, ktoré od vás žiadajú okamžité vklady bez možnosti podrobného preverenia.

Podvodné investície vás môžu pripraviť nielen o peniaze, ale aj o dôveru v skutočné investičné možnosti. Preto je vždy lepšie byť opatrný a preverovať všetky zdroje.

Podvodné e-shopy: Lacné nákupy sa môžu predražiť

Online nakupovanie sa dnes stalo bežnou súčasťou našich životov, no so zvyšujúcim počtom e-shopov rastie aj počet falošných. Podvodné e-shopy lákajú na extrémne nízke ceny a ponúkajú tovar, ktorý v skutočnosti nedodajú, alebo dodajú nekvalitné produkty. Môžu dokonca zneužiť aj vaše údaje a vybrať vám účet.

 

Ako identifikovať podvodné e-shopy?

Pri nákupoch z neznámych webových stránok si vždy overte, či je e-shop zaregistrovaný na zozname rizikových a podvodných internetových obchodov v SOI alebo ČOI, či má pozitívne recenzie a kontaktné údaje, ktoré môžete preveriť. Využívajte bezpečné platobné metódy a bezpečnostné funkcie. „EKarta Visa je virtuálna karta, ktorú si môžete nabiť len na určitú sumu a použiť ju pri online nákupoch. Takto, aj keby došlo k zneužitiu, podvodník sa dostane len k limitovanej sume, ktorú máte na karte, pretože je oddelená od vášho účtu. Tým ochránite svoje úspory a váš účet zostane v bezpečí,“ hovorí kybernetický expert.

 

Ako banky pomáhajú chrániť svojich klientov

Niektoré finančné inštitúcie si uvedomujú, že bezpečnosť je prioritou. Preto vyvinuli niekoľko jednoduchých, ale účinných nástrojov na ochranu klientov pred podvodmi. Jednou z noviniek, ktorú ponúka napríklad mBank, je funkcia Overenie volajúceho. Táto funkcia vám pomôže identifikovať podvodné telefonáty, tzv. vishing. Ak vám niekto zavolá a predstiera, že je z banky, mBank vám pošle overovaciu správu do mobilnej aplikácie, aby ste mohli skontrolovať, či hovor skutočne pochádza od vašej banky.

 

Digitálne podvody sú stále rozšírenejšie, no správnou edukáciou a využívaním moderných bezpečnostných nástrojov môžete ochrániť svoje peniaze. mBank ako dôveryhodný partner ponúka svojim klientom nielen bezpečnostné funkcie, ale aj cenné rady, ako sa chrániť pred digitálnymi hrozbami.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie