Vo veku 95 rokov nás opustila Eva Mosnáková, žena, ktorá prežila holokaust a celý svoj život zasvätila boju proti extrémizmu a podpore demokracie.
Život venovaný boju za demokraciu a ľudské práva
Eva Mosnáková bola známa ako dlhodobá bojovníčka za ochranu ľudských práv a slobôd. V roku 2017 jej bývalý prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti demokracie a ľudských práv. O jej úmrtí informoval portál Aktuality.sk.
Korene a tragické skúsenosti z vojny
Narodila sa v roku 1929 v Brne do rodiny židovského zverolekára a kresťanskej matky. Väčšinu detstva však strávila v Handlovej. Ako uvádza jej profil na stránke Paměť národa, v roku 1942 unikla s rodinou prvej vlne deportácií, keďže jej otec bol považovaný za nepostrádateľného pre spoločnosť. Rodina sa následne ukrývala na majeri Laciház u sudetského Nemca Henricha Konráda, kde sa Eva zoznámila so svojím budúcim manželom Vladimírom Mosnákom.
Vladimír Mosnák bol počas vojny deportovaný do koncentračného tábora Mauthausen. Po jeho oslobodení sa vrátil a s Evou sa vzali.
Život pod tlakom režimov
Eva a Vladimír Mosnákovci sa neskôr stali obeťami politických perzekúcií. V roku 1954 bol Vladimír odsúdený a poslaný na nútené práce v Jáchymove. Eva čelila neprávostiam počas udalostí roku 1968, keď sa angažovala proti okupácii Československa.
Pomoc obetiam holokaustu a odkaz pre budúcnosť
V posledných rokoch svojho života sa Eva Mosnáková venovala podpore a pomoci obetiam holokaustu. Bola symbolom odhodlania bojovať za spravodlivosť, ľudskosť a demokraciu, čím si získala uznanie nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.