fbpx

Zomrela dlhoročná šéfka YouTube: Mala iba 56 rokov

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com

Susan Wojcicki, významná osobnosť Silicon Valley a bývalá šéfka YouTube, ktorá zohrala kľúčovú úlohu v rozvoji Google, zomrela. Matka piatich detí bojovala posledné dva roky s rakovinou pľúc. Jej úmrtie potvrdili manžel Dennis Troper a šéf Google Sundar Pichai, informuje techbyte.sk.

 

V roku 1998 Wojcicki prenajala svoju garáž v Silicon Valley dvom doktorandom zo Stanfordu, Larrymu Pageovi a Sergeyovi Brinovi, ktorí pracovali na internetovom vyhľadávači. Táto spolupráca odštartovala jej 25-ročnú kariéru v Googli, kde posledných deväť rokov viedla YouTube. Pod jej vedením sa YouTube stal kľúčovou súčasťou Google, ktorý ho kúpil v roku 2006.

 

V roku 2022 YouTube zarobil na reklamách 29,2 miliardy dolárov, čo predstavovalo viac ako 10 % z celkových príjmov spoločnosti Alphabet, materskej spoločnosti Google.

Wojcicki bola v roku 1999 šestnástym zamestnancom Google a počas svojej kariéry výrazne prispela k rozvoju spoločnosti. Navrhla zmenu loga vyhľadávača počas sviatkov a viedla vývoj streamovacej služby, ktorá mala konkurovať YouTube, no neskôr iniciovala jeho kúpu za 1,65 miliardy dolárov.

Úspešná kariéra Susan Wojcicki bola tiež ovplyvnená jej rodinným zázemím. Jej matka Esther Wojcicki je uznávaná učiteľka a autorka kníh o výchove detí, zatiaľ čo sestra Anne založila startup 23andMe a sestra Janet sa venuje antropológii a epidemiológii.

 

Susan Wojcicki bola známa svojím úsilím o podporu matiek v americkom biznise a počas kariéry sa snažila zosúladiť pracovné a rodinné povinnosti, čo ju priviedlo k presadzovaniu lepších podmienok pre pracujúce matky.

Počas svojho vedenia sa Wojcicki zaslúžila o to, že YouTube sa stal platformou s viac ako dvoma miliardami aktívnych používateľov mesačne. Zaviedla nové služby ako YouTube Gaming, YouTube Premium a YouTube Music. Jej pôsobenie však nebolo bez kontroverzií, keďže platforma čelila kritike za pravidlá a moderovanie obsahu.

Wojcicki opustila YouTube v čase, keď platforma čelila silnej konkurencii zo strany TikToku, a jej nástupcom sa stal Neal Mohan, ktorý bol jej pravou rukou. Po odchode plánovala venovať viac času rodine, zdraviu a osobným projektom, pričom si ponechala poradnú úlohu v Google.

 

Jej odchod predstavuje koniec éry pre jednu z mála žien vo vrcholovom manažmente veľkých technologických spoločností. Kariéra Susan Wojcicki zostane príkladom úspešného skĺbenia profesionálneho a rodinného života a jej vplyv na technologický svet bude trvalý.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie