Zomrel americký novinár, ktorý v Libanone strávil v zajatí takmer sedem rokov s putami na rukách

Reklama
Vo veku 76 rokov zomrel americký novinár Terry Anderson, ktorý strávil takmer sedem rokov v zajatí po tom, čo bol v roku 1985 unesený v Libanone počas občianskej vojny. Zdroj: X/NDTV

Americký novinár Terry Anderson, ktorý strávil takmer sedem rokov v zajatí po únose v Libanone počas občianskej vojny v roku 1985, zomrel vo veku 76 rokov. Informovala o tom tlačová agentúra Associated Press, pre ktorú pracoval, s odvolaním sa na vyhlásenie jeho dcéry.

Bývalý hlavný korešpondent agentúry AP na Blízkom východe bol najdlhšie zadržiavaným rukojemníkom spomedzi desiatok ľudí zo Západu unesených v Libanone počas občianskej vojny v rokoch 1975-1990. Podľa jeho dcéry Sulome Andersonovej, ktorá sa narodila tri mesiace po jeho únose, zomrel vo svojom dome v newyorskej obci Greenwood Lake. Príčinu smrti rodina nezverejnila.

Bývalého mariňáka uniesla extrémistická proiránska organizácia Hizballáh v marci 1985. Takmer sedem rokov ho držali v tmavých celách, väčšinou so zaviazanými očami a spútaného. Neskôr spomínal, že sa „takmer zbláznil“ a že len jeho rímskokatolícka viera mu zabránila vziať si život, kým ho v roku 1991 oslobodili.

Po návrate do Spojených štátov v roku 1991 Anderson prednášal, učil žurnalistiku na niekoľkých významných univerzitách a v rôznych obdobiach prevádzkoval bluesový bar, ranč a gurmánsku reštauráciu. Bojoval aj s posttraumatickou stresovou poruchou a dostal milióny dolárov zo zmrazeného iránskeho majetku po tom, ako federálny súd dospel k záveru, že Irán zohral úlohu pri jeho únose. Podľa agentúry AP však o väčšinu týchto peňazí prišiel v dôsledku zlých investícií a v roku 2009 vyhlásil bankrot.

„Hoci otcov život bol počas jeho zajatia poznačený extrémnymi ťažkosťami, v posledných rokoch našiel príjemný pokoj. Viem, že by si želal, aby si ho ľudia pamätali nie pre jeho najhoršie zážitky, ale pre jeho humanitárnu prácu pre Vietnamský detský fond, Výbor na ochranu novinárov, veteránov bez domova a mnohé ďalšie neuveriteľné veci,“ uviedla novinárova dcéra.

Zajali ho v 80. rokoch

Anderson bol jedným z 18 Američanov, ktorých zajali v Bejrúte v 80. rokoch, a v Libanone zostal najdlhšie. Bol unesený 16. marca ráno po tom, ako si išiel zahrať tenis. V tom čase k nemu prišlo zelené auto, z ktorého vystúpili ozbrojenci a prinútili ho nastúpiť.

Anderson neskôr povedal, že ho uniesli, pretože bol v tom čase jedným z mála ľudí zo Západu v Libanone a pretože ako novinár vzbudil u členov Hizballáhu podozrenie, že je špión. V zajatí nakoniec strávil šesť rokov a deväť mesiacov. Počas tohto obdobia mu zomrel otec a brat a svoju dcéru Sulome videl prvýkrát po prepustení, keď mala šesť rokov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie