Mobilné odberové miesta, známe ako MOM-ky, počas pandémie COVID-19 zohrávali dôležitú úlohu v testovaní obyvateľstva. Negatívny test bol nevyhnutný na vstup do obchodov, reštaurácií či na pracoviská, čo spôsobilo veľký záujem o ich služby. Avšak kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) odhalila problémy vo financovaní a prevádzke týchto miest, píšu tvnoviny.sk
NKÚ zistil, že Ministerstvo zdravotníctva SR nemalo presnú evidenciu o počte fungujúcich MOM-iek ani o výške verejných financií, ktoré boli na ne vynaložené. Ďalšie vyšetrovanie ukázalo, že údaje z modulu „Moje E-zdravie“ boli na konci minulého roka vymazané na pokyn osôb, ktoré nepracovali pre Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). „Tento zásah mohol byť nezákonný a ďalej preverujeme jeho okolnosti,“ uviedol predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.
MOM-ky ako lukratívny biznis
Podľa slov jedného zo súkromných prevádzkovateľov MOM-iek, štát za ich činnosť mesačne vyplácal približne 30-tisíc eur, čo po odrátaní nákladov mohlo priniesť čistý zisk okolo 5-tisíc eur. Niektoré firmy však tento systém využili vo veľkom. Spoločnosť Váš Lekár napríklad prevádzkovala až 62 odberových miest a počas pandémie dosiahla obrat v miliónoch eur, hoci predtým vykazovala len stotisícové tržby.
Kontrola odhalila aj prípady, keď MOM-ky vykazovali len formálnu činnosť. Tretina z nich otestovala menej ako tisíc ľudí, pričom všetky výsledky boli negatívne alebo naopak iba pozitívne.
Ministerstvo zdravotníctva sa ohradilo, že problémy s MOM-kami vyplynuli z pochybení predchádzajúcich vlád. Marek Krajčí, bývalý minister zdravotníctva, tvrdí, že bol pri MOM-kách len na ich začiatku a zodpovednosť pripisuje svojim nástupcom. NKÚ poukazuje na nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami a prípad už preveruje finančná správa spolu s daňovým úradom.