Zo siedmich Slovákov nebodoval ani jeden. Hviezdou večera bol brankár Tristan Jarry, ktorý strelil gól

Zdroj: FACEBOOK/Marián Studenič, FOTO TASR/AP

Slovenský hokejista Marián Studenič absolvoval v noci na piatok v zámorskej NHL premiéru za Seattle, ktorý prehral v Toronte 3:4 pp a sn. V akcii bolo ďalších šesť Slovákov, ale do štatistík sa nezapísal ani jeden. Pozornosť však upútal brankár Pittsburghu Tristan Jarry, ktorý strelil gól a spečatil víťazstvo Penguins 4:2 na ľade Tampy Bay. V zostave „bleskov“ bol aj Slovák Erik Černák.

Studenič sa stal prvým Slovákom v tíme, ktorý prišiel do elitnej súťaže len pred dvomi rokmi. Na ľade bol 9:53 minúty, jedenkrát vystrelil na bránku a zaznamenal tri hity. Za domácich sa blysol hetrikom Mitchell Marner, ktorý premenil aj svoj nájazd v rozstrele. O víťazný sa postaral Auston Matthews. Za Maple Leafs odviedol penzum práce i brankár Joseph Woll, ktorý vykryl 37 striel. V rozstrele prekonaný nebol a v samotnom dueli nestačil dvakrát na Jareda McCanna.

Jarrymu sa podarilo skórovať počas power play „bleskov“ do prázdnej bránky a zvýšil na konečných 4:2 pre hostí. Stal sa tak prvým brankárom v histórii klubu a štrnástym v histórii základnej časti ligy, ktorému sa podarilo vsietiť gól. Takýto kúsok sa podaril naposledy Linusovi Ullmarkovi za Boston vo februári proti Vancouveru (3:1). Okrem prvého presného zásahu v kariére prispel k triumfu svojho tímu aj 39 zákrokmi.

„Bolo to ideálna situácia to vyskúšať. Dostal sa ku mne puk, mal som priestor a čas a podarilo sa. Nestáva sa to často, o to mám väčšiu radosť,“ povedal pre nhl.com Jarry, ktorý skóroval aj pred piatimi rokmi v AHL v drese farmárskeho tímu „tučniakov“ Wilkes-Barre Scranton.

Vrátane play off sa Jarry stal sedemnástym strelcom v maske, rekordérom je Martin Brodeur, ktorý dal tri góly za New Jersey Devils, dvakrát to dokázal Ron Hextall za Philadelphiu Flyers. Za domácich mal dve asistencie najproduktívnejší hráč NHL Nikita Kučerov (39 bodov), ktorého tím prehral tretíkrát za sebou. Černák bol na ľade 18:24 min a dostal dvojminútový trest za podrazenie.

V akcii boli aj jeho krajania Martin Pospíšil a Adam Ružička, ktorých Calgary vyhralo nad Dallasom 4:3 pp. O víťazstve Flames rozhodol Nazem Kadri po 61 sekundách predĺženia. To zariadil pre domácich jeho spoluhráč MacKenzie Weegar, ktorý v 58. minúte vyrovnal na 3:3.

Pospíšil nastúpil v tretej útočnej formácii, strávil na ľade 12:05 minúty, jedenkrát vystrelil na bránku, ale nebodoval v šiestom zápase za sebou. Po premiešaní formácií nastupoval na jeho mieste vo formácii s Nazemom Kadrim a Connorom Zarym bieloruský útočník Jegor Šarangovič. Ružička bol vo štvrtom útoku na ľade 7:57 minúty a mal tak isto jednu strelu. V tretej tretine sa mihol na ľade len počas dvoch striedaní.