Zoroslav Kollár nezaháľa vo svojich ambíciách a voličov chce osloviť napríklad šetrením peňazí naprieč rezortmi.
Dávnejšie pútal pozornosť sériou videí, v ktorých sa kriticky vyjadroval na adresu napríklad Borisa Kollára, Daniela Lipšica, Ivana Korčoka, ale nevynechal ani premiéra Roberta Fica.
Opletačky so zákonom
Podnikateľa spájali aj s vlastníctvom pretekárskeho okruhu Slovakia Ring v Orechovej Potôni a mal tiež problémy so zákonom. Zoroslav Kollár, známy konkurzný právnik, oznámil veľký krok – vstup na politickú scénu.
Ako informuje Nový Čas, rozhodol sa založiť občianske združenie Právo na pravdu, ktorým chce docieliť zrušenia politickej trafiky vrcholných činiteľov.
Pred dvomi rokmi ocenili jeho majetok predpokladanou hodnotou 143 miliónov eur. V roku 2022 ho obvinili z adresovania úplatku v sume 40-tisíc eur v prípade bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského a utajenia produkcie nelegálnych cigariet. Kollár sa ku všetkému priznal a dostal 70-tisícový trest. Vo februári tohto roka ho súd poslal na slobodu po obvineniach v kauze korupcie a ovplyvňovania súdov.
Politici musia slúžiť občanom
V ďalšom videupríspevku sľúbil zatočiť s korupciou, zlodejmi a idiotmi z politiky. Avizuje aj očistu parlamentných kresiel ich znížením, rovnako tiež elimináciu polovice ministerstiev a tvrdé nariadenia pre politikov či sudcov.
„Už viac nesmú slúžiť sebe, ale vám občanom Slovenska. Politické trafiky sa musia stať minulosťou a politici nebudú cez tieto trafiky korumpovať voličov a sympatizantov,“ prihovoril sa potenciálnym voličom vo videu.
Občianskym združením Právo na pravdu chce odkrývať kroky politikov a moc vrátiť do rúk obyvateľov, na ktorých sa posledných 35 rokov zabúda.
Aktuálny počet 150 členov parlamentu sa mu pre Slovensko zdá príliš veľký, preto by ho okresal o 50 kresiel. Politických nominantov by si ľudia volili v 25 volebných obvodoch. Politikov, ktorí si nesplnia záväzok voči voličovi, pohrozil systémom takzvaného imperatívneho mandátu.
„Pri volebných obvodoch, v ktorých bude približne 170-tisíc voličov, bude zavedený systém, ako zrušiť mandát poslancovi, ktorý nebude rešpektovať vôľu voličov.“
Neefektívne míňanie peňazí občanov
Zmenou podmienok na činnosť pasívneho volebné práva „dosiahneme to, aby sa do aktívnej politiky a významných štátnych funkcií nedostávali idioti, zlodeji a karieristi,“ vyjadril sa ostro.
Kollár nezaháľa vo svojich ambíciách a voličov chce osloviť šetrením peňazí naprieč rezortmi. „Ak poslanec nemá na nejakú otázku názor, nesmie byť poslancom. Odstránime tým zbytočné obštrukcie a neefektívne diskusie v parlamente. […] Máme 16 ministerstiev, ktoré nezodpovedne a neefektívne míňajú peniaze občanov.“
Tvrdé pravidlá by sa vzťahovali aj na sudcov, aby sa na Slovensku zabezpečila spravodlivosť. „Treba zaviesť systém, aby v intervaloch každých 5 rokov boli podrobení kontrole majetkových pomerov, odbornej spôsobilosti a zdravotnej spôsobilosti,“ dodal.
Odsúdený na neúspech
Na Kollárove zámery sa pozrel politológ Tomáš Koziak, ktorý vidí v mnohých prípadoch protiústavné nezmysly. Naráža napríklad na imperatívny mandát pre poslanca, čo by podľa Koziaka mal Kollár ako právnik vedieť.
Ďalej vytýka iracionálny nápad, kedy by poslancovi bez vlastného názoru bol odobratý mandát. „Poslanci riešia zdravotníctvo, ekonomiku, školstvo a nemôžu mať fundovaný názor na všetko,“ vysvetlil.
Politológ predikoval Kollárov potenciálny výsledok vo voľbách. Koziak tvrdí, že jeho zámery sú vopred odsúdené na neúspech. Silnou konkurenciou sú pre podnikateľa už existujúce politické strany, ktoré razia podobné názory.
„Viem si predstaviť, že by ho na kandidátku vzali strany ako SNS, Republika alebo Smer, ale ako líder samostatného politického subjektu nemá šancu na úspech,“ uzavrel.