Americký odvolací súd zamietol žiadosť sociálnej siete zameranej na tvorbu krátkych videí TikTok o dočasné zablokovanie zákona, ktorý vyžaduje, aby ju materská spoločnosť ByteDance predala do 19. januára, inak jej hrozí zákaz činnosti.
„Navrhovatelia neuviedli žiadny prípad, kedy by súd po tom, čo zamietol ústavnú námietku proti zákonu schválenému Kongresom, nariadil pozastavenie platnosti tohto zákona, zatiaľ čo by bola podaná žiadosť o preskúmanie na Najvyššom súde,“ uviedol súd v uznesení.
Rozhodnutie odvolacieho súdu znamená, že sa TikTok teraz musí rýchlo obrátiť na Najvyšší súd, ak sa chce pokúsiť zákaz zastaviť, píše portál ČT 24.
Podľa zákona bude TikTok zakázaný, pokiaľ sa ho ByteDance do 19. januára nezbaví. Zákon tiež dáva vláde USA rozsiahle právomoci zakázať ďalšie aplikácie vlastnené zahraničími spoločnosti, ktoré by mohli vyvolať obavy zo zhromažďovania údajov o Američanoch. Ministerstvo spravodlivosti USA tvrdí, že čínska kontrola nad aplikáciou TikTok predstavuje trvalú hrozbu pre národnú bezpečnosť.
TikTok tvrdí, že ministerstvo spravodlivosti nesprávne vyhodnotilo väzby aplikácie na Čínu. Argumentuje, že jej systém odporúčania obsahu, ktorý na základe užívateľských preferencií, správania alebo iných dát automaticky navrhuje obsah, ktorý by mohol používateľa zaujímať, a údaje o používateľoch sú uložené v USA na cloudových serveroch prevádzkovaných firmou Oracle. Rozhodnutia o moderovaní obsahu, ktoré sa týkajú amerických užívateľov, sú potom prijímané v USA.
Ak Najvyšší súd rozhodnutie nezvráti, môže súčasný prezident Joe Biden rozhodnúť o predĺžení lehoty na predaj o deväťdesiat dní. Nový americký prezident Donald Trump sa ujme úradu 20. januára, a potom už bude rozhodnutie o TikToku v jeho kompetencii.
Trump sa v čase svojho prvého funkčného obdobia v roku 2020 neúspešne pokúsil TikTok zakázať. Pred novembrovými prezidentskými voľbami ale vyhlásil, že nedovolí zákaz TikToku. Podľa firmy aplikáciu teraz používa 170 miliónov Američanov.