Známa česká speváčka podstúpila operáciu: Nechcela, aby jej dcéra v detstve plakala na hrobe mamičky ako kedysi ona

Reklama
Na snímke speváčka Marta Jandová so svojou mamou. Zdroj: Instagram/marta.jandova, Wikimedia commons/Ailura

Speváčka Marta Jandová (50) prvýkrát prehovorila o radikálnom zákroku, ktorý podstúpila kvôli enormnému riziku ochorenia na rakovinu.

O mamičku Janu (†45) prišla Marta Jandová, keď mala 17 rokov. Zomrela na rakovinu vaječníkov. A pretože ochorenie môže byť dedičné, speváčka chodila každé tri mesiace na kontroly. Strach z choroby Martu postupne opúšťal, pred šiestimi rokmi sa ale po ďalšom prípade rakoviny v rodine speváčka radšej vydala na testy.

 

Zlá správa

Dohovorila si konzultáciu na Žltom kopci v Brne a s lekármi prebrala rodinnú históriu. „Tri papiere formátu A4 z oboch strán popísané našimi rodinnými príbehmi. V hlavnej úlohe rakovina,“ spomína Marta vo svojej novej knihe Best of.

Najväčší strach mala, že zdedila gény rakoviny po mame, a tak podstúpila testy. Na výsledky čakala dva mesiace a verila, že bude všetko v poriadku. „Práve som pomáhala Maruške obliecť sa do dresu na hodinu gymnastiky… Zazvonil mi telefón a zaznela v ňom zlá správa. Bohužiaľ som nositeľom zmutovaného génu BRCA 1. Vedela som, čo to znamená. A čo budem musieť urobiť. Že sa budem musieť rozhodnúť,“ opisuje Jandová jeden z najťažších okamihov v živote.

 

Radikálna cesta

Mala síce možnosť podrobovať sa častým kontrolám, aby sa prípadné ochorenie zachytilo čo najskôr, ale čísla jej nedávali na výber. „Riziko vzniku rakoviny vaječníkov som mala okolo šesťdesiatich percent, rakoviny pŕs okolo osemdesiatich deväťdesiatich percent!“ vyčíslila. „Mala som tak jasno pomerne rýchlo. Nebol čas na hrdinstvo. Moje dve riešenia sa volali hysterektómia a mastektómia.“ Preložené do slovenčiny – odstránenie maternice aj vaječníkov a prsných žliaz.

Prvá operácia, tá gynekologická, prebehla dobre. Ale… „O tri mesiace neskôr ma čakala tá horšia. Rozumela som tomu, že tento preventívny postup je nesmierne dôležitý, chápala som všetky dôvody, poznala štatistiky, a hlavne som chcela zostať pre Marušku zdravá a živá,“ spomína dnes.

My chceme prsia!

Napriek všetkému mi hlavou prechádzal ufňukaný sprievod mojich do vlastného tela zahľadených buniek s transparentmi MY CHCEME PRSA! Ja som tiež chcela svoje prsia. A tie mi nakoniec aj zostali. Len trošku pozmenené, modifikované a menšie,“ priznáva otvorene speváčka. „Mám síce na tele o pár jaziev viac, ale tie mi pripomínajú, že som dostala ďalšiu šancu na život a že Maruška nikdy nebude musieť vysloviť, že jej mamička umrela na rakovinu vaječníkov, ako to hovorím ja…“ dodáva Jandová.

 

Rodinné prekliatie… Zachránilo život!

Rakovina v rodine Marty Jandovej totiž nepostihla len mamičku Janu… „O pár rokov neskôr som prišla o deduška Františka, mamičkinho otecka. Rakovina hrubého čreva. O ďalších pár rokov nato som stratila bračeka. Zhubný nádor na mozgu. Bolo to ako prekliatie,“ píše vo svojej novej knihe. „Brat môjho deda Františka mal tri dcéry. Ak si to správne vybavujem, všetky zomreli krátko po štyridsiatke. Na rakovinu prsníka,“ mapuje mrazivú históriu ich rodu.

K tomu, že išla na testy, ju nakoniec prinútila ďalšia udalosť v rodine. „Od našej rodiny z Moravy prišla ďalšia smutná správa. Katarínka, dcéra mojej sesternice. Rakovina prsníka. Našla si zhubnú hrčku, keď mala 25 rokov. Boli sme zdrvení. Taká mladá a úžasná duša. Bojovala celé tri roky, kým odišla. A možno mi zachránila život,“ priznáva Jandová.

 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Marta Jandová – Zpěvačka (@marta.jandova)

Zhubný gén mala aj Angelina

Bohužiaľ Marta zdedila, rovnako ako herečka Angelina Jolie (49), čoho sa najviac bála. „BRCA mutáciu. Gény rakoviny. Gény, ktoré nefungujú správne. Normálne by mali hľadať a opravovať chyby, pokiaľ dôjde k poškodeniu našej DNA. A to sa deje v podstate stále. Denne sa to týka niekoľko tisíc buniek. U zdravých ľudí sa tieto poškodenia opravia alebo zmutované bunky odumrú. Keď máte BRCA mutáciu, tak oprava poškodených buniek nefunguje správne, mutované bunky sa potom hromadia a môžu viesť k vzniku nádoru. Tieto zmutované gény sa bohužiaľ dedia. Ak ich niekto z rodičov má, tak šanca, že túto genetickú mutáciu odovzdajú aj svojim deťom, je obrovská,“ vysvetľuje speváčka, čo sa od lekárov dozvedela. riziko pod dve percentá.

Ten rozdiel je naozaj markantný. To jednoducho nechcete mať,“ píše speváčka. Angelina Jolie preventívne odstránenie pŕs podstúpila v roku 2013 a stala sa odvtedy inšpiráciou pre mnoho ďalších žien, Martu Jandovú nevynímajúc.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie