Obľúbená česká herečka Tereza Ramba (35), známa z filmov ako Bobule, Rafťáci, či Vlastníci, prechádza ťažkým obdobím. Na sociálnych sieťach priznala, že je hospitalizovaná kvôli vážnemu ochoreniu mozgu.
Podľa českých médií jej diagnostikovali meningitídu, známejšiu ako zápal mozgových blán. Táto choroba patrí medzi nebezpečné zdravotné stavy, pričom každého desiateho pacienta pripraví o život. Píšu o tom aj topky.sk.
Herečka o svojom stave informovala prostredníctvom Instagramu, kde priznala, že príspevok musela nadiktovať, pretože sa nemôže pozerať do bieleho svetla. „Život vás skrátka niekedy zastaví, ale ja verím, že akákoľvek choroba alebo nevľúdna okolnosť, čo sa nám v živote deje, je len ďalšia cesta k niečomu väčšiemu a lepšiemu. Príde mi fér s vami toto zdieľať, takže na seba dávajte pozor, odpočívajte a starajte sa o seba,“ odkázala svojim sledovateľom. Dodala, že sa snaží byť optimistická a dúfa, že budúci rok sa vráti k svojim povinnostiam v plnej sile.
Optimistický odkaz lekára
Napriek vážnosti situácie ubezpečila fanúšikov, že sa nachádza mimo najhoršieho. Lekár jej dodal optimizmus slovami, že si vytiahla „tú najlepšiu kartu z najhorších„. Napriek tomu je jasné, že proces liečby bude náročný a môže trvať dlhšiu dobu.
Čo je meningitída?
Zápal mozgových blán, známy aj ako meningitída, je ochorenie, pri ktorom dochádza k opuchu mozgových tkanív. Najčastejšie ho spôsobujú baktérie alebo vírusy, ktoré preniknú do mozgu cez krv alebo dýchacie cesty. Meningitída sa však môže zamieňať s inými ochoreniami, čo môže oddialiť správnu diagnózu.
Bakteriálna forma, konkrétne meningokoková infekcia, má úmrtnosť 10-15 % aj pri včasnej liečbe. Pri pneumokokovej meningitíde dosahuje úmrtnosť až 20-30 %, hlavne u starších ľudí a osôb s oslabenou imunitou. Choroba môže zanechať trvalé následky, ako sú epilepsia, strata sluchu či poškodenie mozgu.
Pozor na príznaky a včasnú liečbu
Meningitída je vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť. Včasné nasadenie antibiotík môže zachrániť život, ale ak sa liečba oneskorí, riziko úmrtia alebo trvalých následkov je veľmi vysoké. Preto je dôležité rozpoznať príznaky včas a vyhľadať odbornú pomoc.
View this post on Instagram