O Austinovej trojdňovej hospitalizácii nevedela ani Hicksová, ktorá je druhou najvyššie postavenou osobou v Pentagóne a v čase hospitalizácie svojho šéfa bola v Portoriku. Podľa denníka The Wall Street Journal k nezvyčajnému utajeniu Austinovho stavu mohla prispieť aj skutočnosť, že šéf jeho štábu bol v tom čase doma s chrípkou, ako aj povaha ministra obrany, ktorý si chráni svoje súkromie a vyhýba sa médiám.
Jeho konanie už kritizovalo združenie novinárov, ktorí sa zaoberajú udalosťami v armáde. „V čase, keď narastajú hrozby pre príslušníkov americkej armády na Blízkom východe a keď USA zohrávajú kľúčovú úlohu v oblasti národnej bezpečnosti vo vojnách v Izraeli a na Ukrajine, je obzvlášť dôležité, aby bola americká verejnosť informovaná o zdravotnom stave a rozhodovacích schopnostiach najvyššieho predstaviteľa obrany,“ uvádza sa v ich liste.
Opoziční republikáni nešetrili kritikou. „Ministerstvo obrany úmyselne niekoľko dní tajilo zdravotný stav ministra obrany. To je neprijateľné,“ povedal Roger Wicker, ktorý zasadá v senátnom výbore pre ozbrojené sily. Hoci Bidenova administratíva sa za Austina postavila ako jeden muž a zaželala mu skoré uzdravenie, v zákulisí sa povráva, že incident nezostane bez personálnych následkov.
„Zatajili to pred Bielym domom, Kongresom a médiami a potom povedali zamestnancom Pentagónu, že pracoval z domu. To je problém. Niekto sa rozhodol, že to nezverejní, a tento človek pravdepodobne čoskoro odíde,“ povedal pre Politico nemenovaný zdroj oboznámený s fungovaním Pentagónu.