Zlodeji majú na dovolenkárov novú pascu. Na toto si dajte pozor

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Freepik)

Nájdete ich v reštauráciách, no využívajú sa aj na letiskách, staniciach či v hoteloch. Počas dovolenky si môžete naskenovať nejeden QR kód a získať vďaka nemu jednoducho a rýchlo informácie. Ako však upozorňuje Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), ani tu podvodníci neváhali a začali ich zneužívať na škodlivé aktivity.

QR kódy sú snímateľné čiarové kódy, ktoré vás presmerujú na webovú stránku, otvoria aplikáciu alebo vykonajú inú aktivitu podľa toho, čo doň autor „zakódoval“. Sú užitočné a majú mnoho využití. Viete cez ne zaplatiť za parkovanie aj zobraziť si jedálny lístok.

Národný bezpečnostný úrad však upozorňuje, že podvodníci ich vytvárajú s cieľom oklamať ľudí – aby navštívili podvodné webové stránky alebo si stiahli škodlivý softvér, vďaka ktorému budú vedieť získať ich osobné údaje.

Zakryjú (napríklad prelepia) oficiálne QR kódy tými falošnými. Keď si ich naskenujete, presmerujú vás na podvodnú stránku, čo si vy nemusíte všimnúť. Takisto môžu takéto falošné QR kódy podhodiť na miesta s tými oficiálnymi tak, aby vyzerali ako pravé – napríklad vo forme letákov alebo vizitiek.

Pošlú QR kód prostredníctvom e-mailu alebo textovej správy pod zámienkou, že sú napríklad od doručovateľských spoločností. Požiadajú vás o potvrdenie vašich údajov z dôvodu podozrivej aktivity na vašom účte – naskenovať si máte podvodný QR kód.

Umiestniť ich môžu aj na reklamy na sociálnych sieťach – napríklad pri reklame na obrovské zľavy, o ktorých určite musíte vedieť viac.

Odborníci ponúkajú aj návod, ako sa nenechať oklamať. Dôležité je si overovať zdroj. Nebojte sa pýtať – ak ste napríklad v reštaurácii, ktorá poskytuje svoje menu cez QR kód, pokojne oslovte čašníka, aby vám priniesol fyzický jedálny lístok, prípadne vám povedal, čo majú v ponuke. Pozerajte sa, kam vás chce QR kód presmerovať. „Ak vidíte podozrivú stránku (napríklad skrátené URL alebo URL, ktoré sa nezhoduje s názvom stránky, kam by ste mali byť presmerovaní), neotvorte ju a hľadajte informácie, ku ktorým sa chcete dostať, cez prehliadač,“ odporúča NBÚ.

Dôležité je skontrolovať aj samotný QR kód. Zamerajte sa najmä na to, či niekto neprelepil originálny kód. Ak sa vám zdá podozrivý, nepoužívajte ho.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie