Benefity starodávnej metódy sú merateľné. Zlepšuje pracovnú pamäť, či abstraktné myslenie. Taktiež podporuje priestorové učenie sa, pozornosť a spánok. Prínosy jogy nidra potvrdila aj aktuálna štúdia.
Hovoria jej „verbálna akupunktúra“, „pokročilý šlofík“, či „spánok s vedomou pozornosťou“. Všetky pomenovania naznačujú, že tento druh jogy má bližšie k meditácii ako k práci so svalmi. Mnohé svedectvá navyše dodávajú, že je to ľahšie ako meditácia ako taká. Pri joge nidra totiž nemôžete zlyhať. Pritom je však účinná, ako potvrdila štúdia vydaná v prestížnom magazíne PLoS One .
Exaktné meranie starodávnej techniky
Tím odborníkov nadviazal na predchádzajúce výskumy tejto jogy, chcel však urobiť krok ďalej, pretože predchádzajúce práce doložili iba prínosy pri kognitívnych schopnostiach a spánku na subjektívnej úrovni.
Vedci si preto vzali štyridsaťjeden zdravých dobrovoľníčok a dobrovoľníkov, ktorí sa s jogou nidra nikdy predtým nestretli. Prešli s nimi sériu kognitívnych testov a meraní spánku, potom im predpísali dvadsať minút praktizovania tohto špecifického druhu jogy denne. Siahli po riadenej tréningovej metóde. Experiment trval dva týždne.
Účastníci a účastníčky po onej dobe hlásili subjektívne zlepšenie kvality, ako aj trvania spánku, to však bol len jeden z prvkov štúdie. Respondentov a respondentky preverili podľa serveru MedicalXpress polysomnografiou v spánkovom laboratóriu, celonočným vyšetrením, ktoré zahŕňa napríklad dychovú aktivitu, očné pohyby, svalovú činnosť, okysličenie krvi, elektrickú aktivitu mozgu a srdcovú činnosť.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)