Jelšava prežíva veľké sklamanie po tom, čo bol zrušený projekt za milióny eur, ktorý mal pomôcť zlepšiť kvalitu ovzdušia v meste. Plán zahŕňal výmenu vykurovacích zariadení vo viac ako sto domácnostiach a vybudovanie linky na výrobu kvalitného paliva. Tento projekt schválila predchádzajúca vláda, no súčasná ho zastavila. Píše o tom pravda.sk.
Jelšava, mesto s niečo vyše tritisíc obyvateľmi, dlhodobo zápasí so zlou kvalitou ovzdušia, čo je spôsobené hlavne emisiami z vykurovania pevnými palivami. Najväčšie problémy sú v zime, kedy smog spôsobuje vážne zdravotné problémy, najmä pre alergikov a kardiakov. V Jelšave sa plánovala výmena vykurovacích zariadení za nové v stovke domov a štyridsiatich bytoch, čo malo pomôcť znížiť znečistenie ovzdušia. Súčasťou projektu bola aj výstavba sociálneho podniku na výrobu kvalitného paliva, ktorý mal poskytovať zamestnanie miestnym obyvateľom.
Projekt za 3,15 milióna eur schválila predchádzajúca vláda, ale súčasné vedenie ministerstva životného prostredia ho zastavilo. Primátor Kolesár poukazuje na to, že sa s projektom pripravovali dva roky, v spolupráci s odborníkmi a úradníkmi z ministerstva. Banskobystrický župan Ondrej Lunter kritizoval rozhodnutie vlády, najmä preto, že prišlo práve počas Svetového dňa čistého ovzdušia. Podľa neho je to tragikomédia, ktorá prehĺbi nedôveru miestnych obyvateľov voči štátu.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba na nedávnej tlačovej besede zdôvodnil rozhodnutie vlády tým, že v Jelšave je problém s vykurovaním plastovými fľašami v niektorých domácnostiach. „Predošlé vedenie si tu nastavilo program, ktorým ľuďom kúriacim si plastovými fľašami chceli dať do domu jeden kotol za 3-tisíc eur,“ komentoval Taraba. Podľa neho by bolo riziko, že tieto kotle skončia na čiernom trhu. Namiesto toho vláda plánuje napojenie týchto domácností na centrálny vykurovací systém.
Primátor Kolesár však upozorňuje, že nové kotle mali byť určené pre bežné rodinné domy, ktoré spĺňali stavebno-technické normy. „Jednoducho to nekomunikuje dobrým spôsobom a otáča to na Rómov, ktorí spaľujú plastové fľaše,“ tvrdí. Podľa neho nejde o plošný problém s plastovými fľašami, ale o sporadické prípady. Napojenie na centrálny vykurovací systém podľa neho zatiaľ nikto so samosprávou neriešil, a preto sa pýta, ako to chce ministerstvo zrealizovať.
Mesto už malo pripravené priestory v bývalých kasárňach pre výrobnú linku, ktorá by produkovala palivo z biomasy. Napriek veľkému úsiliu a času, ktoré do projektu investovali, teraz zostáva Jelšava bez riešenia na zlepšenie kvality ovzdušia. Zároveň nie je jasné, či a kedy bude vedenie mesta o ďalších krokoch v tomto smere rokovať s ministerstvom.