Živná pôda pre predátorov: Deti sú na Facebooku a Instagrame terčom sexuálne explicitných fotografií

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: pixabay.com

Crenshawová dodala, že Meta využíva „sofistikovanú technológiu“ a spolupracuje s odborníkmi na bezpečnosť detí, Národným centrom pre nezvestné a zneužívané deti a orgánmi činnými v trestnom konaní, aby pomohla chrániť mladých ľudí a „vykoreniť predátorov“. V sťažnosti sa uvádza, že spoločnosť Meta už dlho vie, že má problémy odhaliť, keď mladí a neplnoletí používatelia na jej platformách nesprávne uvádzajú svoj vek, a že jej aplikácie vystavujú mladých používateľov sexuálnemu obsahu a nevhodným správam od dospelých.

Napríklad v prezentácii z mája 2018 pre výbor pre audit spoločnosti Meta spoločnosť uviedla, že „neprimeraný počet našich mladších používateľov sa registruje s nepresným vekom,“ uvádza sa v sťažnosti. O dva roky neskôr spoločnosť údajne vytvorila „bojovú miestnosť pre presadzovanie práv neplnoletých“, aby riešila rastúci počet nevybavených účtov, pri ktorých bolo podozrenie, že patria deťom, ktoré sa zaregistrovali ako starší používatelia.

Samostatná žaloba proti spoločnosti Meta, ktorú vlani podalo 33 štátov, tiež obvinila spoločnosť z toho, že odmietla zrušiť väčšinu účtov patriacich deťom mladším ako 13 rokov a zhromažďovala ich osobné údaje bez súhlasu rodičov. Interný dokument z roku 2019 citovaný vo štvrtkovom aktualizovanom podaní podľa žaloby opisuje typy „zneužívania ľudí“, ku ktorým dochádza na platformách spoločnosti Meta.

„Spoločnosť zistila, že najčastejšími sú tzv. nábor a zneužívanie (alebo reklama) obetí na účely zisku,“ uvádza sa v sťažnosti. Spoločnosť Meta uviedla, že zaznamenala, že obchodníci s ľuďmi využívali romantiku na budovanie dôvery a vzťahov s potenciálnymi obeťami… a používali Messenger „na koordináciu činností spojených s obchodovaním s ľuďmi“.

V internej prezentácii z roku 2021 sa odhaduje, že 100 000 detí dostávalo denne sexuálne obťažovanie vrátane „obrázkov genitálií dospelých“, uvádza sa v sťažnosti. Spoločnosť Meta zasa začiatkom tohto mesiaca vo svojom blogovom príspevku uviedla, že spustila technológiu na proaktívne odhaľovanie a deaktiváciu účtov vykazujúcich podozrivé správanie a že vytvorila pracovnú skupinu pre bezpečnosť detí s cieľom zlepšiť svoje zásady a postupy týkajúce sa bezpečnosti mládeže.

Meta poukazuje na svojich 30 nástrojov na podporu bezpečnosti a pohody dospievajúcich a rodín vrátane možnosti nastaviť limity času stráveného na obrazovke a možnosti odstrániť počet „páči sa mi to“ z príspevkov. Predstavila aj novú funkciu „nočného postrčenia“, ktorá vyzve dospievajúcich používateľov, aby aplikáciu opustili, ak strávili rolovaním viac ako 10 minút neskoro v noci. Generálny prokurátor Nového Mexika Raúl Torrez však uviedol, že spoločnosť musí urobiť viac na ochranu detí a dospievajúcich. „Rodičia si zaslúžia poznať celú pravdu o rizikách, ktorým deti čelia, keď používajú platformy spoločnosti Meta,“ uviedol Torrez vo vyhlásení. „Zamestnanci spoločnosti Meta sa roky snažili biť na poplach, že rozhodnutia vedenia spoločnosti Meta vystavujú deti nebezpečnému obťažovaniu a sexuálnemu zneužívaniu.“

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie