Aj rastliny v izbových podmienkach musia čeliť rôznym výzvam zimy. Predovšetkým ide o výkyvy teplôt cez deň a v noci. Ich kondíciu negatívne ovplyvňuje aj suchý vzduch v miestnosti a znížené množstvo denného svetla. Preto potrebujú našu starostlivosť aj v zime.
Tak ako v lete, aj v zime treba mať na mysli, že rôzne druhy rastlín majú rôzne nároky. Vždy preto pátrajte, čo ktorej rastline dopriať, aby všetky vaše zelené zverenkyne prečkali zimu bez úhony.
Upravte režim zalievania
Väčšina izbových rastlín nepotrebuje počas zimy toľko vody ako inokedy. Zimný vzduch je síce suchší, ale rastliny sa uložia na zimný spánok alebo rastú oveľa pomalšie. Obmedzte preto zálievku. Premokrenie pôdy by spôsobilo hnilobu koreňov.
Kaktusy a sukulenty nemusíte zalievať vôbec, pretože sa so suchom vysporiadajú. Niektoré tropické rastliny je ale nutné pravidelne zalievať aj v zime.
Ako poznať, že rastlina trpí suchom
Povrch pôdy v kvetináčoch izbových rastlín môže v zimných mesiacoch rýchlejšie vyschnúť. To však ešte neznamená, že rastlina nutne potrebuje vodu. Zatlačte prst jeden až dva centimetre do pôdy. Pokiaľ panuje sucho aj tam, nastáva vhodný okamih vytiahnuť kanvičku.
Nikdy však nezalievajte izbové rastliny studenou vodou, a to bez ohľadu na aktuálne ročné obdobie. Vždy ich kropte vodou s izbovou teplotou, inak môžete spôsobiť koreňom rastlín šok. Voda z vodovodu býva veľmi studená, preto ju pred zalievaním vždy nechajte niekoľko hodín odstáť. Keď sa voda takto pomaly zahreje na izbovú teplotu, odparí sa z nej aj chlór.
Vlhčite vzduch
Znížená vlhkosť vzduchu je najväčším problémom, ktorému izbové rastliny počas zimy čelia. Pri intenzívnom kúrení v mrazivých dňoch niekedy klesne vlhkosť vzduchu v byte iba na 10-20 %. Pritom pre rastliny je ideálna asi 50% vlhkosť. Používajte preto zvlhčovač vzduchu a rastliny umiestnite do jeho blízkosti. Dobré je tiež zoskupiť vhodné rastliny k sebe. Prirodzene totiž uvoľňujú svojimi listami vodu a dokážu si v tejto činnosti vzájomne pomôcť.
Rastliny tiež môžete dať do kúpeľne alebo kuchyne, kde môžu absorbovať vzdušnú vlhkosť zo sprchovania a varenia. Ďalším trikom je dať rastliny na podnos s vodou. Nenechajte ich ale stáť priamo vo vode.
Pozor na prievan a horúco
Väčšina rastlín sa cíti najlepšie pri denných teplotách medzi 18-23 °C a nočných teplotách nad 10 °C. Ak chcete rastlinám zaistiť vhodné podmienky, chráňte ich pred prievanom a priamymi zdrojmi tepla. Kolísanie teplôt izbovej rastliny ničí rovnako ako dlhšie vystavenie teplu alebo chladu.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)