fbpx

Žiadna hudba, žiadne západné účesy: Správa OSN ODHAĽUJE život pod HRÔZOVLÁDOU Talibanu

Reštrikcie Talibanu vyzerajú aj takto. Zahalené tváre figurín v obchodoch a obmedzovanie práv žien. Zdroj: Getty Images

Porušovanie práv žien a dievčat zo strany Talibanu je také závažné, že jeden z vysokých predstaviteľov OSN nedávno povedal, že by sa mohlo rovnať „zločinom proti ľudskosti“. Táto správa podrobne opisuje, ako MPVPV presadzuje pravidlá týkajúce sa spôsobu obliekania žien a ich prístupu na verejné miesta.

Taliban svojvoľne zatvára podniky vlastnené ženami, znemožňuje ženám hrať vo filmoch, zatvára ženské salóny krásy a obmedzuje prístup k antikoncepcii, uvádza sa v správe OSN.

Podľa správy ženy v Afganistane nesmú vstupovať do parkov, telocviční a verejných kúpeľov, ktoré sú niekedy jedinou možnosťou, ako sa v zime dostať k teplej vode, a pri cestovaní na vzdialenosť dlhšiu ako 78 kilometrov od domova ich musí sprevádzať mužský opatrovník (mahram).

Zatiaľ čo ženy musia nosiť hidžáb, muži musia dodržiavať pravidlá týkajúce sa dĺžky brady a účesu. V decembri 2023 mravnostná polícia na jednu noc zatvorila 20 holičstiev po tom, čo holiči údajne holili a strihali brady, ako aj vytvárali účesy v „západnom“ štýle, uvádza sa v správe. Taliban poprel tvrdenia, že dvaja holiči boli zadržaní na dve noci. V správe sa uvádza, že ich prepustili až po tom, ako sľúbili, že už nebudú poskytovať tieto účesy.

OSN tvrdí, že Taliban je právne povinný chrániť ľudské práva

Afganistan je zmluvnou stranou siedmich medzinárodných nástrojov v oblasti ľudských práv, a preto je právne povinný chrániť a podporovať ľudské práva svojich občanov, uvádza sa v správe OSN. Tieto pravidlá porušujú celý rad ľudských práv, od práva na prácu a živobytie, cez právo na slobodu pohybu a prejavu až po sexuálne a reprodukčné práva, dodáva správa. Taliban vo svojom vyhlásení označil kritiku OSN za „nepodloženú“ a uviedol, že autori správy sa „pokúšajú hodnotiť Afganistan z pohľadu Západu, čo je nesprávne“.

„Na Afganistan by sa malo nazerať ako na moslimskú spoločnosť, v ktorej drvivú väčšinu obyvateľstva tvoria moslimovia, ktorí priniesli značné obete pre zavedenie systému šaría,“ uvádza sa vo vyhlásení. Správy z Afganistanu však naznačujú, že represívna kontrola Talibanu nad ženami viedla k prudkému nárastu samovražedných pokusov.

Televízia CNN urobila rozhovor so 16-ročným dievčaťom, ktoré vypilo kyselinu z batérií, aby uniklo životu pod vládou Talibanu, a uviedlo, že ho „premohla beznádej“ po tom, ako strávilo mesiace doma kvôli zákazu stredoškolského vzdelávania dievčat. Medzi zákazmi Talibanu je podľa správy aj verejné zobrazovanie ľudských a zvieracích podobizní, ktoré považuje za „neislamské“.

Tento zákon viedol k odstráneniu reklamných nápisov a zakrývaniu figurín v obchodoch, uvádza sa v správe. OSN informovala o niektorých prípadoch, keď bolo mimovládnym organizáciám nariadené, aby odstránili ľudské obrázky z materiálov určených na upozorňovanie detí alebo iných ľudí s obmedzenou gramotnosťou na riziko nevybuchnutého delostrelectva a iné problémy týkajúce sa verejného zdravia.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie