fbpx

Ženy skúšajú nebezpečný trend odstránenia akné, podľa odborníkov prináša viac škody ako úžitku

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, reprofoto/TikTok/drkatiebeleznay

Na sociálnej sieti TikTok sa často objavia rôzne výzvy, ktoré sú používatelia ochotní splniť či napodobniť. Najnovšie sa stal virálnym jeden kozmetický zákrok, ktorý pomôže ženám bojujúcim s akné. Dermatologóvia dvíhajú varovný prst.

Sociálnou sieťou TikTok sa šíri nebezpečný trend, ktorý sa zameriava na ženy a dievčatá bojujúce s akné. Podľa videí postačuje vyjsť na slnko bez použitia opaľovacieho krému, píšu tvnoviny.sk.

Kúzlo spočíva v tom, že si pokožku na tvári majú nechať úmyselne spáliť. Odborníci ale varujú, že to môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny. Aj slovenská dermatologička Adriana Tomeková krúti nad trendom hlavou. Tvrdí, že je to nezmyselné a nebezpečné.

Tento trend je o to viac nebezpečný, že po prvom pokuse sa síce môže zdať, že skutočne funguje a s akné pomáha. Avšak z dlhodobého hľadiska tomu nie je tak.

„Na prvý pohľad sa môže zdať, že slnko pokožke s akné pomôže a zápal zahojí, pravdou však je, že zapálená pleť je ešte viac namáhaná a keď sa spáli, nadmerne sa vysúša, čo následne v hlbšej vrstve pokožky vedie k nadmernej tvorbe mazu, aby suchú pleť premastila,“ uvádza Adriana Tomeková, primárka kliny Tomar.

Cyklus s tvorbou akné sa po spálení tváre opakuje a zhoršuje. Koža hrubne, stáva sa suchšou aj drsnejšou. Nemá jednotný odtieň a pribúdajú na nej vrásky, uvádza dermatologička.

Tomeková dopĺňa, že sa spálená koža navyše ťažšie hojí. Spálením akné na slnku sa zvyšuje aj riziko vzniku jaziev, po ktorých ostávajú bledé stopy. Nová pleť je totiž prirodzene bledšia ako tá opálená a zároveň citlivejšia na slnko, čo môže viesť k zrýchleniu starnutiu pleti.

„Zároveň nesmieme zabúdať na fakt, že časté spálenie pokožky prispieva k tvorbe melanómu – najzákernejšej forme rakoviny kože,“ zdôrazňuje lekárka.

Podobné trendy si treba premyslieť a zvážiť všetky ich negatíva. Tomeková konštatuje, že na sociálnych sieťach nájdeme množstvo videí, v ktorých sa ľudia snažia zaujať čo najviac fanúšikov. „Často potom prichádzajú s nápadmi, ktoré sú extrémne, nezmyselné až nebezpečné,“ hovorí.

Akné je problém, ktorý treba riešiť zvnútra. O pleť sa musíme pravidelne starať, hydratovať ju a pristupovať k nej šetrne. Stresovanie pleti nezmyselnými tipmi z videí nepomáha.

„Neprinesú požadovaný výsledok. V skutočnosti prinášajú pleti viac škody než úžitku a niekedy aj trvalé následky v podobe hlbokých jaziev či drsnej, nerovnomernej a zničenej pleti s chronickým zápalom a rozšírenými pórmi,“ uzatvára dermatologička Adriana Tomeková.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie