Ženy by mali dbať na dôležitosť prevencie. Sonografia a mamografia sú dve rôzne metódy

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, scitechdaily.com

Pravidelné mamografické a sonografické vyšetrenia sú doposiaľ najlepšími testami na včasné odhalenie rakoviny prsníka. Ide o dve rôzne metódy diagnostiky s rôznymi spôsobmi zobrazenia tkaniva. Veľa žien si myslí, že sú rovnaké, avšak sú na omyle.

Vyšetrenia by mali pravidelne absolvovať ženy od 18 rokov. Dokážu totiž odhaliť nádorové ochorenia. Pripomenula to vedúca lekárka rádiodiagnostického oddelenia nemocnice v Handlovej Zuzana Šošková.

Dôležité je pravidelne absolvovať vyšetrenie

Ženám vo veku od 18 do 40 rokov sa odporúča sonografické vyšetrenie prsníkov absolvovať raz za dva roky. Ak sa v rodine vyskytlo nádorové ochorenie prsníka, prípadne žena užíva antikoncepciu, odborníci radia prísť na kontrolu každý rok. Vo vekovej skupine od 40 do 69 rokov pacientky majú možnosť raz za dva roky absolvovať aj mamografické vyšetrenie, nie všetky ženy ju však využijú.

Sonografia je vhodná na odlíšenie cýst

Sonografické vyšetrenie prsníkov je bezbolestné a dokáže napovedať mnoho. Aj keď lekári vedia zaznamenať a popísať už lézie vo veľkosti jedného milimetra, upozornili, že sonografia je oveľa menej presná ako mamografia.

„Benígne nálezy, napríklad cysty, nachádzame na sonografii často. Lézie, ktoré vyhodnocujeme ako podozrivé a nehmatné, len pri samotnom sonografickom vyšetrení nachádzame málokedy, preto je mamografia prioritné vyšetrenie na detekciu nehmatných podozrivých ložísk,“ spresnila Šošková.

Mamografia je lepšia na skríning rakoviny, hlavne pre staršie ženy

Na Slovensku podľa nej existuje skríningový mamograficky program, v rámci ktorého pozýva ženy nad 50 rokov na mamografiu aj zdravotná poisťovňa. „Pacientky si často myslia, že sonografia a mamografia sú rovnocenné, ale mýlia sa. Hlavne na našich sociálnych sieťach je veľa hoaxov o rizikách pri mamografii, preto pacientky mamografiu odmietajú,“ spomenula odborníčka.

Už pri sonografickom vyšetrení zvládnu špecialisti na základe echogenity, tvaru a cievneho zásobenia určiť, či má nájdené ložisko nezhubný charakter. „Ložiská, ktoré nemajú všetky známky nezhubného nálezu, majú doporučené následné ďalšie vyšetrenia – mamografiu a prípadne biopsiu podľa nálezu na mamografii,“ priblížila lekárka.

Pri biopticky potvrdených zhubných nálezoch sa zasa podľa nej odporúča absolvovať magnetickú rezonanciu na určenie presného rozsahu nálezu a určenie počtu ložísk. Vyšetrenia na vylúčenie vzdialených metastáz už ale spadajú do kompetencie onkologických pracovísk, kam je pacientka pri takýchto nálezoch odoslaná. „Čím skôr sa nález objaví, tým je väčšia šanca na vyliečenie,“ dodala na záver.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie