Pre ženy tiež afganské úrady uzavreli množstvo verejných miest, vrátane kúpeľov, telocviční a parkov, zakázané boli salóny krásy. Zahraničné vlády a predstavitelia OSN to opakovane odsúdili.
Achúndzáda vo svojom príhovore povedal, že ženské práva, ktoré presadzuje medzinárodné spoločenstvo, sú proti výkladu islamského práva šaría, ktorý uplatňuje Taliban.
„Bojovali sme proti vám 20 rokov a budeme proti vám bojovať ďalších 20 i viac rokov,“ povedal šéf Talibanu. „Vaším odchodom to neskončilo. Nebudeme len tak sedieť a popíjať čaj. Teraz začneme uplatňovať šaríu,“ dodal.
Taliban nechal od návratu k moci verejne zbičovať už stovky ľudí, vrátane žien, za krádeže, lúpeže či rôzne porušenia morálky. Výkonom trestu sa na športových štadiónoch prizerali tisíce ľudí. Najmenej štyria muži odsúdení na trest smrti za vraždu boli verejne popravení.
Bývalá štátna zamestnankyňa Tala žijúca v Kábule podľa denníka The Daily Telegraph povedala, že sa ako žena v Afganistane necíti bezpečne. „Každé ráno začína prívalom oznámení a nariadení, ktoré obmedzujú životy žien, berú im aj tie najmenšie radosti a maria nádeje na lepšiu budúcnosť,“ povedala.