fbpx

Žena v Taliansku zažalovala svojich synov, pretože sa nechceli odsťahovať. Súd jej vyhovel

Ilustračné snímky. Zdroj: FREEPIK/wirestock, fabrikasimf

75-ročná žena z talianskeho mesta Pavia podala žalobu na svojich dvoch synov, pretože sa nechceli odsťahovať. V žalobe uviedla, že sa nepodieľajú na domácich prácach a neprispievajú finančne na prevádzku domácnosti.

Prípad preletel talianskymi médiami a následne takmer celým svetom ešte minulý rok. 40-ročný syn a jeho o dva roky starší brat totiž podľa matky stále bývajú v jej dome. V domácnosti vôbec nepomáhajú, tvrdí.

Väčšina spoločnosti ženu kritizovala

Koniec sporu je ešte viac zaujímavý. Sudkyňa žalobkyni vyhovela. V rozsudku uviedla, že podľa talianskeho práva nemá plnoletý človek nárok bývať v dome svojich rodičov, pokiaľ si to výslovne neprajú samotní rodičia. Synovia tak dostali príkaz, aby sa do konca roka vysťahovali.

Po výsledku súdu sa objavili rozdielne reakcie. Ľudia vyjadrili nesúhlas a označili matku ako „neľudskú“, pretože vyhodila z domu vlastné deti. Niekoľko talianskych novinárov upozornilo, že pri žalobe nespokojnej matky môže ísť o precedens, pretože podobných prípadov je veľa. 30-ročný Talian žijúci stále žijúci u svojich rodičov je totiž úplne bežný model.

Podobná situácia je v Grécku, ktorému sa hovorí aj „krajina mamičiek“. Podľa spoločnosti Eurostat žijú s rodičmi tri zo štyroch Grékov medzi 18 až 34 rokmi. V štátoch Európskej únie je priemerný vek, kedy sa ľudia osamostatňujú a odchádzajú z domova, 26 rokov.

Nová hranica dospelosti

Psychológovia diskutujú o tom, či sú mladí ľudia psychicky krehkejší a detinskejší, než bývali v podobnom veku ich rodičia a starí rodičia. Odborný časopis Lancet publikoval štúdiu, podľa ktorej sú súčasní dospelí odlišní od predchádzajúcich generácií, preto by bolo vhodné definovať novú hranicu dospelosti. Inými slovami, v osemnástich sú ešte deťmi.

Téma odďaľovania dospelosti je obľúbená aj u psychológa Philipa Zimbarda, ktorý vyhlásil, že mladí muži strácajú zručnosti potrebné na to, aby v budúcnosti v spoločnosti obstáli. Ako dôvod uvádza, že zostávajú u rodičov dlhšie, než bolo kedysi zvykom, často sa izolujú a voľný čas trávia pri počítači. Podľa jeho slov bol predtým život rozdelený do určitých fáz – ľudia sa snažili byť čo najskôr samostatní, získať trvalé zamestnanie a založiť si rodinu. Mladí toto podľa neho odďaľujú, mnohí ani po ničom takom netúžia.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie