Súčasný americký prezident Joe Biden a európski lídri, medzi nimi napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron alebo nemecký kancelár Olaf Scholz, vraj nechcú riskovať. „Trump má za sebou minulosť so ženami, ktorú mnohí vnímajú ako misogynnú. Možno by bolo lepšie vyhnúť sa tomu, že bude do tejto úlohy dosadená žena,“ povedal britskému denníku nemenovaný diplomat.
O Stoltenbergovom nástupcovi by pritom mohlo byť jasno „pravdepodobne v prvom štvrťroku tohto roku“. Päťdesiatsedemročný Rutte má byť zvolený 4. apríla. Pokiaľ to tak bude a víťaz holandských parlamentných volieb Geert Wilders ani do tej doby nezostaví vládu, Rutte bude musieť predčasne opustiť funkciu úradujúceho premiéra.
„Kým niekoho nezvolíme, nie je to hotová vec,“ upozorňuje však diplomat NATO. „Nie je žiadnym tajomstvom, že Rutte má záujem a že alianční lídri majú záujem o neho. Už v minulosti sa postavil Trumpovi,“ dodáva.
Predsedníčka EK by v prípade Ruttovho zvolenia mala zostať vo svojej súčasnej pozícii, čo by mimochodom znamenalo, že by prípadnému staronovému prezidentovi Spojených štátov musela čeliť tak či tak. Trumpova obchodná politika sa totiž zrejme aj v budúcnosti bude riadiť heslom „Amerika na prvom mieste“.
Ani Rutte však ešte svoju budúcnosť v NATO nemá úplne istú. Podľa agentúry Bloomberg sa totiž začína ozývať Turecko a žiada uistenie, že ani on ani žiadny iný kandidát nebude uprednostňovať niektoré členské štáty Európskej únie, konkrétne že „nepodľahne tlaku zo strany Grécka a Cypru“. Turci majú s týmito krajinami dlhodobo napäté vzťahy. A kým toto uistenie nepríde, Ankara Ruttovu kandidatúru nepodporí.
Všeobecne je však vraj Turecko jeho vymenovaniu vcelku naklonené, hovoria zdroje Bloombergu s tým, že je však jednou z niekoľkých krajín, ktoré ešte nepovedali jasné „áno“. Minulé leto holandská vláda zrušila obmedzenia na predaj zbraní do Turecka. Zaviedla ich po tureckom vpáde na Kurdy ovládané severnej Sýrie a zrušila potom, čo sa Ankara po mesiacoch vyjednávania nechala presvedčiť, aby podporila vstup Švédska do NATO.
Po Ruttovi vraj tiež Turci chcú, aby ich zapojil do partnerstva Aliancie s EÚ a aby zaistil, že medzi spojencami v NATO nebudú platiť žiadne reštrikcie na vývoz obranných prostriedkov.