fbpx

Žena mala niekoľkokrát otravu alkoholom, hoci nepila. Záhadu vyriešili až lekári

Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay, Freepik

Extrémne vzácny syndróm negatívne ovplyvnil život ženy z Kanady. Lekári sa najprv domnievali, že je alkoholičkou, hoci im tvrdila, že abstinuje. Až po mnohých vyšetreniach jej experti dali za pravdu. V črevách totiž našli ťažkosti spôsobené baktériami a kvasinkami.

Prekvapivú udalosť zaznamenali lekári v kanadskom Toronte. Na pohotovosti pred dvoma rokmi prijali päťdesiatročnú ženu, ktorá vyzerala dezorientovane, mala závraty, a z jej úst bol znateľne cítiť zápach alkoholu. Prípad sa jasne javil ako otrava alkoholickým nápojom. Lenže pacientka aj jej manžel tvrdili, že kvôli náboženstvu nepije.

Nemocnicu celkovo navštívila sedemkrát zakaždým s rovnakými problémami. Ženu najmä znepokojovala spavosť. Náhle zaspávala napríklad v práci alebo pri príprave jedla. Raz dokonca omdlela a udrela sa hlavou o kuchynskú linku, keď práve varila obed pre svoje deti. Pacientka vypovedala, že celé týždne nebola schopná normálne fungovať a dokonca nemala chuť do jedla.

Lekári roky nechceli manželskému páru uveriť, že príčinou otravy alkoholom nie je jeho nadmerná konzumácia. „Nameraná hladina alkoholu v krvi bola v rozmedzí od 30 do 62 milimolov na liter. Normálna je pod dva milimoly na liter,“ oznámila špecialistka na infekčné choroby doktorka Rahel Zewudeová z Torontskej univerzity.

Až tento rok experti žene konečne uverili, že hoci abstinuje, môže byť opitá. Diagnostikovali jej totiž extrémne vzácnu poruchu zvanú syndróm vlastného pivovaru. Postihnutie, ktorým na celom svete trpia pravdepodobne iba stovky ľudí.

„Osobne poznám viac ako tristo pacientov s rovnakou diagnózou. V súkromnej skupine na Facebooku potom máme vyše osemsto osôb,“ uviedla prezidentka združenia na ochranu práv pacientov so vzácnym syndrómom Barbara Cordellová.

Na vine boli antibiotiká

Syndróm vlastného pivovaru vzniká kvôli abnormálnej funkcii určitého druhu baktérií a kvasiniek v tráviacom trakte, ktoré sú schopné svojím metabolizmom vytvárať veľké množstvo alkoholu z požitých cukrov.

Vedci predpokladajú, že ľudia s vysokou hladinou cukru v krvi a zlou schopnosťou odbúravať alkohol sú k poruche náchylnejšie, pričom dôležitú úlohu má aj genetika.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie