fbpx

Zemplínska šírava je zelená ako špenát. Hygienici vysvetľujú príčiny a vydali odporúčanie

Voda v Zemplínskej šírave sa v posledných dňoch sfarbila do zelena a pripomína špenátovú polievku. Dôvodom je, že sa premnožili cyanobaktérie, čiže sinice. Foto: reprofoto, STVR

Čistá voda sa ku koncu kúpacej sezóny takmer vždy zafarbí na zeleno. Hygienici vysvetlili tento jav a pripomínajú, že kúpanie je v tomto prípade len na vlastnú zodpovednosť.

Voda v Zemplínskej šírave sa v posledných dňoch sfarbila do zelena a pripomína špenátovú polievku. Dôvodom je, že sa premnožili cyanobaktérie, čiže sinice. Tie vytvárajú hustý zelený povlak na hladine pohybujú sa v smere vetra, píše STVR.

Zelenú a zapáchajúcu vodu registrujú aj v rekreačnej oblasti Medvedia hora. „Celú sezónu sme mali čistú vodu, krásne priezračnú. Pomaly ste mali pocit, ako pri mori, ale samozrejme, koncom augusta sa to trochu láme. Sinice sa začali rozmnožovať a voda sa pokazila,“ priblížila prevádzkarka vodných atrakcií Katarína Vlkolinská.

Hygienici odoberajú vzorky zo Zemplínskej šíravy každý týždeň. V posledných vzorkách objavili zvýšenú prítomnosť siníc v rekreačnej oblasti Kamenec a Paľkov, ktoré sú v správe obce Klokočov.

„Ich zvýšený výskyt je zaznamenaný najmä pri dlhotrvajúcom slnečnom a teplom počasí. Takáto voda nie je vhodná na kúpanie. O tejto skutočnosti sme informovali aj starostov obcí, pod ktoré jednotlivé rekreačné strediska patria,“ uviedol Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Michalovce.

„Na základe oznamu RÚVZ Michalovce sme vyvesili oznam, že kúpanie je len na vlastnú zodpovednosť. Voda nie je vhodná na kúpanie,“ vysvetlila starostka obce Klokočov Monika Hudáčková.

Sinice môžu spôsobiť problémy najmä deťom, tehotným ženám či ľuďom s alergiami. „Najčastejšie ide o alergické reakcie, ktoré sa prejavujú vyrážkami po celom tele, prípadne až sťaženým dýchaním. Pri kontakte s očami hrozí zápal očných spojoviek. Pri napití hrozia tráviace problémy, keďže vodu kontaminovali sinice. Ide o bolesti brucha, zvracanie, prípadne hnačky,“ vysvetľuje Martin Vrško z internej kliniky nemocnice Agel Košice-Šaca.

Sinice na hladine vody sú nevyspytateľné. Na to, aby sa v priebehu niekoľkých minút či hodín presunuli na inú časť vody, postačuje silnejší vietor. Ten spôsobí zmenu prúdenia vody a sinice tak zasiahnu iné oblasti vodných plôch.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie