Na čele NATO by von der Leyenovú, ale aj akúkoľvek inú ženu, v prípade svojej výhry v prezidentských voľbách nestrpel ani Donald Trump. O nástupcovi Jense Stoltenberga by mohlo byť jasno „pravdepodobne v prvom štvrťroku tohto roku“, najväčším favoritom je holandský premiér Mark Rutte.
Od ministerských postov do Bruselu
65-ročná von der Leyenová do vrcholnej politiky prvýkrát nazrela v roku 2009 na poste nemeckej ministerky práce a sociálnych vecí a neskôr ministerky obrany pod kancelárkou Angelou Merkelovou. Od decembra 2019 je šéfkou Európskej komisie.
Presídlenie do Bruselu pre ňu bolo pomyselným návratom domov. Jej otec Ernst Albrecht totiž svojho času strávil mnoho rokov v bruselských politických kruhoch.
Prvých trinásť rokov svojho života Ursula žila na predmestí Ixelles. „Narodila som sa v Bruseli, Európu mám v srdci,“ opakuje rada v rozhovoroch.
Von der Leyenová si rýchlo vybudovala povesť najvplyvnejšej hlavy Európskej komisie od Jacquesa Delorsa. Počas jeho úradovania Únia vykonala dôležité reformy rozpočtu a boli podpísané dokumenty, ktoré umožnili vznik spoločného európskeho trhu a zavedenie jednotnej meny.
Najmocnejšia žena sveta
V prípade znovuzvolenia za predsedníčku EK sa von der Leyenová stane najvýznamnejšou političkou zastupujúcou 450 miliónov občanov EÚ. Ako predsedníčka Európskej komisie zastupuje von der Leyenová Úniu na takmer všetkých významných medzinárodných samitoch, ako sú G7 či G20. Americký časopis Forbes nedávno označil von der Leyenovú za „najmocnejšiu ženu sveta“.