Matcha čaj je všeobecne uznávaný ako bezpečný pre väčšinu z nás. Ak si však citlivý na kofeín, odporúča sa obmedziť celkový počet kofeínových nápojov, ktoré konzumuješ, vrátane matcha. Podľa portálu teatulia.com, matcha obsahuje najviac kofeínu v porovnaní so zeleným alebo čiernym čajom, avšak o poznanie menej ako káva.
Konzumácia príliš veľkého množstva kofeínu z akéhokoľvek zdroja môže narušiť tvoj spánok a u niektorých ľudí zvyšuje úzkosť; ak je to pre teba dôležité, zníž príjem a snaž sa vypiť svoj posledný kofeínový nápoj okolo 12:00. Medzi ďalšie skupiny, ktoré by mali obmedziť príjem kofeínu, patria tehotné ženy.
Ak ti bola diagnostikovaná anémia z nedostatku železa, mal by si vedieť, že podobne ako iné čaje, aj matcha obsahuje taníny. Tieto prírodné zlúčeniny narúšajú vstrebávanie železa, preto je rozumné vyhnúť sa pitiu čaju pri jedle – namiesto toho počkaj aspoň jednu hodinu, kým si vychutnáš šálku čaju.
Čo si všímať pri kúpe?
Pri nákupe matcha skontroluj, či má prášok žiarivú zelenú farbu, či má ultrajemnú hodvábnu textúru a či je zabalený tak, aby sa obmedzilo vystavenie vzduchu a svetlu. Mal by si očakávať, že zaplatíš o niečo viac ako za iné zelené čaje kvôli špeciálnym podmienkam pestovania a výrobnému procesu. Tvoja šálka matcha by mala byť aromatická so sviežou, ale trávnatou vôňou a nádychom sladkosti.
Je nepravdepodobné, že matcha používaná ako prísada do potravinárskych produktov bude prémiovou matchou a pravdepodobnejšie bude práškovým zeleným čajom, takže je nepravdepodobné, že bude prispievať rovnakými, ak vôbec nejakými, zdravotnými výhodami.
Čaj ponúka množstvo zdravotných výhod – je to uvoľňujúci nápoj, ktorý pomáha zvýšiť našu pozornosť a sústredenie, je priateľský k srdcu, je dobrý pre črevá a môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Čaj, a najmä matcha, je užitočnou voľbou, ak hľadáš chutný, nízkokalorický, nesladený horúci nápoj.