fbpx

Matcha vplýva pozitívne na spánok u starších ľudí. Vedci zisťovali aj účinky pri demencii

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Zlá sociálna komunikácia je nielen skorým indikátorom demencie, ale sociálne ťažkosti spôsobené demenciou môžu byť obzvlášť stresujúce. Zlepšenie sociálnej ostrosti je potrebné ďalej skúmať, aby poskytovatelia mohli určiť, či je matcha niečo, na čo sa treba zamerať v klinickom prostredí.

Význam theanínu v matchi

Ralph Waldo, praktický lekár integratívnej medicíny, sa ako nezainteresovaný vyjadril k štúdii nasledovne: „Ako lekár zameraný na medicínu základných príčin som zistil, že zelený čaj matcha je zaujímavý na podporu kognitívneho zdravia,“ povedal Waldo.

„Vysoký obsah theanínu je pravdepodobne kľúčom k výhodám spánku pozorovaným v tejto štúdii. Theanín znižuje úzkosť a stres a umožňuje hlbší spánok – nevyhnutný pre pamäť a sústredenie, najmä, keď starneme.“

Waldo tiež hovoril o tom, ako katechíny v zelenom čaji matcha mohli zlepšiť sociálnu ostrosť testovanej skupiny.

„Katechíny v matchi môžu chrániť sociálne poznanie špecificky znížením zápalu v mozgu a stimuláciou nových nervových spojení,“ vysvetlil.

„Zdá sa, že Matcha sa zameriava na špecifické kognitívne domény, keďže širšie kognitívne testy neukázali žiadnu zmenu.“

Waldo si však všimol, že sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa presne zistilo, aký prínos má matcha pre ľudí. „Na potvrdenie presných účinkov matchy sú potrebné citlivejšie neuropsychologické testy a analýzy biomarkerov predtým, ako sa odporúčí ako intervencia pre mierne kognitívne poruchy,“ zdôraznil.

Neurológ Clifford Segil, zo zdravotníckeho centra Sv. Jána v Santa Monice, poznamenal, že zatiaľ čo matcha nemusí mať budúcnosť ako samostatná diétna intervencia pri demencii, je zvedavý na to, ako matcha ovplyvňuje spánok.

„Táto štúdia zaznamenala, že matcha zlepšila kvalitu spánku, a rád by som sa zameral na dennú dobu, kedy boli nápoje zo zeleného čaju matcha konzumované, pretože by ma znepokojovalo, ak by sa pili neskoro popoludní alebo skoro večer. Ich účinok na spánok by mohol byť veľmi odlišný, než keby sa nápoje konzumovali ráno,“ povedal Segil.

„Nepreukázalo sa, že theanín pomáha pri spánku a moja hypotéza by bola taká, že ak by sa táto aktivačná zlúčenina užila skoro ráno, mohlo by dôjsť k odrazu spánku v noci, ako keď si ľudia ráno dajú kávu, aby sa prebudili, počas dňa sú zaneprázdnení, a potom v noci môžu pokojne spať,“ dodáva.

Povedal, že ľudia by si mali naďalej vychutnávať nápoje matcha, ale zamerať sa tiež na ich účinky, ktoré môžu mať na náladu.

„Zelený čaj Matcha by sa mal užívať, ale nemal by sa konzumovať s očakávaním, že jeho zdravotné prínosy zahŕňajú prevenciu demencie v predklinických štádiách,“ poznamenal Segil.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie