Ministerka hospodárstva Denisa Saková na pracovnej ceste v Azerbajdžane deklarovala spoločne s premiérom Robertom Ficom, že Slovensko má záujem o ich plyn.
„Dôležité bude, aby sa Ukrajina dohodla s Európskou komisiou. Bolo by to výhodné pre všetkých, aj pre Ukrajinu, aj pre Slovensko a európskych partnerov,“ povedal Kvasňovský.
Ruský plyn v inom kabáte
Existuje však možnosť, že ukrajinským potrubím bude naďalej prechádzať ruský plyn, ale „odetý“ v inom kabáte. Ukrajina má tiež eminentný záujem, aby plynovody neostali prázdne.
„Pokiaľ ide o tranzit plynu od iných spoločností, ak bude pretrvávať záujem zo strany niektorých našich európskych kolegov, budeme ich žiadosti posudzovať spolu s EÚ,“ vyjadril sa Zelenskyj pre Ukrajinskú Pravdu.
Podľa Slavomíra Horáka z Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej by plyn s azerbajdžanskou visačkou bol naďalej ruský.
„Táto debata mi pripomína debatu o Yetim, všetci o ňom hovoria, ale nikto ho nevidel. Je tu veľa otáznikov,“ skonštatoval bývalý Minister hospodárstva SR Karel Hirman.
Hirman upozorňuje aj na ďalšie riziko, ktoré po skončení zmluvy môže vzniknúť. Ak by ruský Gazprom nezískal z plynovodu primerané výnosy alebo by nevykazoval žiadne, Vladimír Putin by pri masívnom bombardovaní energetickej infraštruktúry Ukrajiny nevidel dôvod ušetriť ani plynovod.
„Tu nejde o nič iné, len kto na seba prevezme nesmierne riziko prepravy plynu cez ukrajinské územie,“ dodal Hirman.
Akýkoľvek vývoj situácie by pre obyvateľov či podnikateľov už neznamenal riziko, ak sa Rusko, ako sa viackrát v minulosti stalo, rozhodne vyhrážať zatvorením plynového kohútika.