fbpx

Zdravotníci bijú na poplach. Búria sa proti konsolidačným opatreniam

Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Situácia v zdravotníctve na Slovensku nevyzerá už dlhodobo rúžovo. Najnovšie sestry i lekári odmietajú schválené konsolidačné opatrenia. Preto teraz avizujú ďalšie kroky.

Zástupcovia lekárov i sestier odmietajú konsolidačné opatrenia, dotýkajúce sa sektora zdravotníctva. Návrh, ktorý vo štvrtok schválil parlament, vnímajú ako ohrozenie funkčnosti slovenského zdravotníctva. Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) aj Lekárske odborové združenie (LOZ) avizujú ďalšie kroky, ktorými chcú vládu prinútiť opatrenia v sektore zrušiť, píše TASR.

Odmietajú konsolidačné opatrenia

„Dnes parlament odštartoval kolaps zdravotníctva a my sa dostávame do pohotovosti, pretože stav zdravotnej starostlivosti našich pacientov je ohrozený. Schválenie konsolidačného balíka je priamy útok na každého z nás – na našu prácu, na naše životy a na budúcnosť zdravotníctva v tejto krajine,“ skonštatovalo odborové združenie sestier s tým, že parlament týmto krokom rozpútal nezmyselnú vojnu medzi rezortom zdravotníctva, pacientmi a vládou.

OZ SaPA upozornilo, že sa nebude nečinne prizerať na rozklad zdravotníctva a neustúpi. Vyzýva preto odborové a stavovské organizácie pôsobiace v ústavnej zdravotnej starostlivosti na spoločné kroky, ktorými prinútia vládu konsolidačné opatrenia zrušiť.

„Toto je budíček pre nás všetkých, zdravotníkov, aby sme sa spojili a ukázali, že nenecháme zdravotníctvo padnúť. (…) Prosíme verejnosť aj pacientov o podporu, pretože sa to dotkne nás všetkých, všetci sme potencionálni pacienti,“ poznamenalo združenie. Dodalo, že o ďalších krokoch bude informovať.

Opatrenia sa výrazne dotknú kvality

Schválené konsolidačné opatrenia odmieta aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. „Bez akékoľvek dialógu so zúčastnenými stranami vláda SR a poslanci Národnej rady SR (79) schválili opatrenia, ktoré sa výrazne dotknú kvality starostlivosti o našich pacientov, spôsobia ďalší odliv zdravotníckych pracovníkov, čim dosiahneme jedno – väčšie preťaženie zdravotníckeho personálu, viac chýb v starostlivosti a nárast odvrátiteľných úmrtí,“ uviedla.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie