Zdravé opaľovanie neexistuje. Ako sa slniť, aby koža netrpela?

Reklama
Ilustračný obrázok. Zdroj: Freepik.com

Slniečko je dobrým sluhom, ale zlým pánom. K životu ho potrebujete, avšak iba v určitej miere. Ak je ho naopak veľa, stane sa z neho nepriateľ. Preto je nutné sa pred ním chrániť a slnečné lúče dávkovať pomaly a postupne, informuje portál idnes.cz.

 

Pravdou je, že jedným z najväčších nepriateľov kože je ultrafialové žiarenie. To sa rozdeľuje na tri typy: UVA, UVB a UVC. Najslabšie je prvé spomínané, môže opáliť, ale len zriedka spáli. Oveľa nebezpečnejšie sú pre vás ďalšie dva uvedené typy, ktoré nielen opaľujú, ale môžu spôsobiť aj ťažké popáleniny.

Spolu s predčasným starnutím pokožky je navyše v hre aj zvýšené riziko ochorenia na rakovinu kože.

 

Ochrana pred slnkom

Základom sú spolu so slnečnými okuliarmi a pokrývkou hlavy krémy s UV faktorom (SPF). Pred ich výberom treba poznať svoj fototyp. Výška ochranného faktora potom udáva, o koľko budete môcť predĺžiť odporúčanú dobu strávenú na slniečku.

Odporúčaná doba opaľovania bez ochrany

FOTOTYP 1 – Ľudia s veľmi citlivou až bledou pokožkou často posiatu pehami, so svetlými očami a ryšavými až ryšavými vlasmi by sa nemali opaľovať dlhšie ako 10 minút.

 

FOTOTYP 2 – Jedinci s citlivou pokožkou, ktorá okamžite sčervenie a len občas prejde do hnedej farby, so svetlou pleťou, blonďavými až hnedými vlasmi a šedými, modrými alebo zelenými očami by sa slnečným lúčom nemali vystavovať dlhšie ako na 20 minút.

FOTOTYP 3 – Tí s normálnou pokožkou, čo na slniečku len niekedy sčervenie a dobre hnedne, so svetlo hnedou farbou pleti bez pieh, tmavo blonďatými až gaštanovo hnedými vlasmi a hnedými až šedými očami môžu na priamom slnku zotrvať až 30 minút.

FOTOTYP 4 – Šťastlivci s pokožkou odolnou proti slnečnému žiareniu, ktorá nikdy nezčervená a ľahko hnedne, s hnedou až olivovou pleťou bez pieh, tmavo hnedými až čiernymi vlasmi sa môžu slniť pokojne až 45 minút.

Pokiaľ sa fototyp číslo jeden namaže krémom s UV ochranným faktorom 30, môže na slnku byť tridsaťkrát dlhší čas, než je odporúčaných 5 minút, to znamená cca 150 minút, či sa teda medzitým nespotí alebo si kožu nenamočí.

 

Dôsledky nedbanlivosti

Menšie spálenie sa prejavuje iba začervenaním kože, citlivosťou na dotyk a svrbením. Po niekoľkých dňoch pokožka zhnedne, pretože si ako obranu proti ďalšiemu ožiareniu vytvorí viac tmavohnedého pigmentu.

Vážnejšie spáleniny sú nepríjemné a bolestivé, objavia sa na nich pľuzgiere naplnené tekutinou a neskôr sa vonkajšia vrstva spálenej pokožky zlúpne.

Starostlivosť o spálenú kožu

Spálenie od slniečka treba ošetrovať podobne ako iné popáleniny. Kožu najskôr upokojte studenou sprchou a aplikujte na ňu vhodný tíšiaci prostriedok, napríklad s obsahom aloe vera alebo s panthenolom.

Okrem toho dostatočne pite, aby ste tak doplnili úbytok tekutín. Pľuzgiere neprepichujte, nenoste oblečenie, ktoré vás drie, a zasiahnuté partie rozhodne znovu nevystavujte pôsobeniu slnka.

 

Zásady správneho OPAĽOVANIA

  • Na dovolenke sa na priamom slniečku opaľujte maximálne 20 až 30 minút denne, dáte tak pokožke šancu vytvoriť si väčšie množstvo melanínu. Svoj pobyt na slnku predlžujte postupne.
  • Pravidelne sa natierajte krémami s vysokým ochranným faktorom. Aj tie vodeodolné na koži znovu aplikujte po každom kúpaní alebo keď sa veľmi spotíte.
  • Pamätajte, že čím svetlejšia máte pokožku a čím slnečnejšia je miesto vášho pobytu, tým vyšší ochranný faktor by ste mali zvoliť. V Austrálii a na Novom Zélande napríklad v obchodoch nezoženiete krémy s nižším faktorom, než je 50.

 

  • Neopaľujte sa dlhšie ako 2 hodiny denne v čase medzi desiatou dopoludňajšou a štvrtou popoludňajšou, najmä ak máte svetlý typ pleti alebo sa nachádzate v tropickom či subtropickom pásme.
  • Ak máte svetlú pokožku, vyhýbajte sa aj prípravkom podporujúcim opaľovanie.
  • Na slnenie kožu pripraví betakarotén, ktorý zohráva pozitívnu úlohu v ochrane pred škodlivým UV žiarením a napomáha tiež ľahšiemu a rovnomernejšiemu opáleniu. Aby bol ale účinný, treba ho nasadiť už mesiac pred plánovanou dovolenkou.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie