S príchodom internetu sa hoaxy začali šíriť mimoriadne rýchlo. TOTO sú aj také, ktoré sú staršie ako internet

Reklama
Ilustračné fotografie. Zdroj: FREEPIK, Istock/ Tero Vesalainen

Bill Gates rozdáva peniaze (1997) 

Bill Gates rozdával peniaze ako hoax, ktorý sa začal šíriť v roku 1997 prostredníctvom e-mailov. V správe sa tvrdilo, že Bill Gates a spoločnosť Microsoft testujú nový sledovací systém a ako odmenu za preposlanie e-mailu dostane každý účastník peniaze.

Podvod využíval dôverčivosť ľudí a ich túžbu po ľahkých peniazoch. Napriek svojej absurdnosti sa tento podvod stal veľmi populárnym a v rôznych obmenách, často prispôsobených súčasnej technológii, pretrváva dodnes.

Záhada Blair Witch (1999)

Záhada Blair Witch je fiktívna legenda, ktorá sa stala základom pre úspešný rovnomenný horor z roku 1999. Tvorcovia filmu vytvorili falošné dokumenty, webové stránky a rozhovory, ktoré prezentovali príbeh zmiznutia troch filmárov v lesoch neďaleko Burkitsville v štáte Maryland ako skutočný.

To viedlo mnohých divákov k presvedčeniu, že film je zložený zo skutočných nájdených záberov. Priekopnícky prístup k virálnemu marketingu nielenže pomohol filmu dosiahnuť obrovský úspech, ale tiež ukázal, ako sa dá dobre pripravená mystifikácia využiť na vytvorenie pocitu autenticity a zvýšenie záujmu o dielo.

Ako nabíjať iPod pomocou cibule (2007)

Video, ktoré ukazuje, ako nabíjať iPod pomocou cibule, sa stalo virálnym hitom. Mnoho ľudí sa pokúšalo tento trik napodobniť, ale MythBusters ho rýchlo vyvrátili ako podvod. Video získalo viac ako sedem miliónov pozretí a demonštrovalo jednoduchý postup: jediné, čo bolo potrebné urobiť, bolo údajne vyvŕtať diery do bielej cibule, namočiť ju do nápoja obsahujúceho elektrolyty a potom do nej zapojiť USB kábel iPodu. Experiment vyskúšalo mnoho dôverčivých divákov, ale, samozrejme, bez úspechu.

Facebook bude spoplatnený (2011)

V roku 2011 sa na Facebooku začala masovo šíriť reťazová správa, ktorá používateľov varovala, že sociálna sieť začne spoplatňovať svoje používanie. Podľa falošnej správy sa Facebook chystal začať vyberať poplatky kvôli zmenám v dizajne profilu. Facebook musel na tieto fámy oficiálne reagovať vyhlásením, v ktorom sa uvádzalo: „Facebook je bezplatný a vždy bude.“ Je dôležité poznamenať, že tento typ hoaxu sa objavil opakovane – prvé verzie začali kolovať v roku 2011 a rôzne varianty sa objavovali aj v nasledujúcich rokoch.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6 7
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie