Špagety zo stromov (1957)
1 April 1957. BBC TV broadcasted the April Fool “Spaghetti Tree Hoax” on Panorama, which was convincingly presented by Richard Dimbleby, who claimed spaghetti grew on trees. In the days before cheap air travel, many TV viewers believed this was true. pic.twitter.com/SBg6wxsZ18
— Frank McDonough (@FXMC1957) April 1, 2023
Špagety zo stromov bol známy aprílový žart, ktorý britská BBC odvysielala v roku 1957 v programe Panoráma. Reportáž ukazovala švajčiarskych farmárov, ktorí zbierali špagety zo stromov, čo naznačovalo, že špagety rastú ako ovocie.
Hoci išlo o zjavný vtip, mnohí diváci ho považovali za skutočný a niektorí dokonca kontaktovali BBC s otázkou, ako by mohli získať takýto strom. Tento žart sa stal jedným z najznámejších mediálnych hoaxov a dodnes pripomína, ako ľahko môžu ľudia prijať absurdné tvrdenia, ak sú prezentované dôveryhodnými médiami.
Tvár na Marse (1970)
Em 1976,a foto tirada pela Viking 1 da superfície de Marte revelou uma possível evidência de civilização:uma construção semelhante a um rosto!
+, esse é apenas um ex. de pareidolia: fenômeno psicológico de identificação de padrões familiares em objetos inanimados.#AstroMiniBR pic.twitter.com/OQm6SVeaMz
— Ana Carolina Posses (@astroposses) June 2, 2020
Tvár na Marse je slávna optická ilúzia, ktorá vznikla v 70. rokoch 20. storočia, keď sonda NASA Viking 1 odfotografovala povrch Marsu. Na jednej z nich zachytila útvar pripomínajúci ľudskú tvár, čo vyvolalo špekulácie o mimozemských civilizáciách. Vedci tento jav vysvetlili ako hru svetla a tieňov na prírodnom geologickom útvare, čo potvrdili podrobnejšie snímky z neskorších misií. Napriek tomu sa „Tvár na Marse“ stala ikonou konšpiračných teórií a ukazuje, ako ľahko dokáže ľudská predstavivosť premeniť obyčajné prírodné javy na senzácie.
Kruhy v obilí (70. až 90. roky)
Kruhy v obilí sa stali fenoménom najmä od 70. rokov 20. storočia. Hoci niektorí verili, že sú dielom mimozemšťanov alebo neznámych prírodných síl, väčšina týchto útvarov bola dômyselným ľudským výtvorom.
Dvaja Briti, Doug Bower a Dave Chorley, v 90. rokoch 20. storočia tvrdili, že mnohé kruhy vytvorili sami pomocou jednoduchých nástrojov – jednoducho preto, aby pobavili verejnosť.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)