S príchodom internetu sa hoaxy začali šíriť mimoriadne rýchlo. TOTO sú aj také, ktoré sú staršie ako internet

Reklama
Ilustračné fotografie. Zdroj: FREEPIK, Istock/ Tero Vesalainen

Cardiffský obor (1869)

V roku 1869 bol na farme v Cardiffe v štáte New York objavený obrovský skamenelý človek. Miestny farmár William „Stub“ Newell tvrdil, že socha je staroveká relikvia, čo vyvolalo senzáciu a prilákalo tisíce návštevníkov ochotných zaplatiť za to, aby údajnú fosíliu videli.

V skutočnosti išlo o premyslený podvod: obrovskú sochu vytesal George Hull, skeptik biblických príbehov o obroch, aby zosmiešnil doslovnú vieru v tieto legendy. Hull použil blok sadry, nechal ho umelo zostarnúť a zakopal ho na Newellovej farme. Podvod odhalili krátko po jeho vykopaní, no Cardiffský obor zostáva jedným z najznámejších príkladov úspešného podvodu, ktorý využil ľudskú túžbu po senzačných objavoch.

Mosadzná plaketa Francisa Drakea (1936)

Mosadzná plaketa Francisa Drakea bola falošným artefaktom, ktorý mal dokazovať, že anglický moreplavec Francis Drake zanechal v roku 1579 na pobreží Kalifornie tabuľu s nápisom potvrdzujúcim britské nároky na túto oblasť. Bola nájdená v roku 1936. Čoskoro potom však archeológovia vyhlásili, že plaketa je falzifikát, ktorý vytvorila skupina amatérskych historikov a recesistov.

Tento podvod sa stal žiarivým príkladom toho, ako ľahko sa dá túžba po potvrdení historických príbehov využiť na šírenie nepravdivých informácií.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6 7

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie