S príchodom internetu sa hoaxy začali šíriť mimoriadne rýchlo. TOTO sú aj také, ktoré sú staršie ako internet

Reklama
Ilustračné fotografie. Zdroj: FREEPIK, Istock/ Tero Vesalainen

Mechanický Turek (1770)

V roku 1770 predstavil nemecký vynálezca Wolfgang von Kempelen viedenskému dvoru pozoruhodný stroj – mechanického Turka, ktorý vraj dokázal samostatne hrať šach. Bola to dômyselne skonštruovaná drevená figurína v orientálnom odeve, ktorá sedela pri veľkej drevenej skrini so šachovnicou. Kempelen pri predvádzaní vždy najprv otvoril dvere skrinky, aby diváci mohli vidieť zložitý mechanizmus vo vnútri. Po zatvorení dvierok a natočení stroja kľúčom začal Turek hrať šach proti ľudským súperom.

Na počudovanie publika dokázal nielen pohybovať figúrkami, ale aj rozpoznať neplatné ťahy a vyhrať väčšinu partií. Počas svojej 84-ročnej existencie Turek porazil mnoho významných osobností vrátane Napoleona Bonaparteho a Benjamina Franklina. V skutočnosti išlo o premyslený podvod. Vo vnútri skrine sa nachádzal skutočný šachový majster, ktorý používal mechanizmus na ovládanie pohybov šachovej figúrky. Medzi tajných operátorov patrili Johann Allgaier, William Lewis a Jacques Mouret.

Veľký lunárny podvod (1835)

Všetko sa to začalo 25. augusta 1835, keď newyorský denník The Sun uverejnil prvý zo série šiestich článkov o údajných senzačných objavoch na Mesiaci. Články podpísal významný britský astronóm sir John Herschel, ktorý v tom čase skutočne vykonával astronomické pozorovania v Južnej Afrike.

Podľa článkov mal Herschel pomocou revolučného teleskopu objaviť na Mesiaci bujnú vegetáciu, krištáľovo čisté jazerá a predovšetkým rôzne formy života. Medzi opísanými bytosťami boli miniatúrne bizóny, jednorožce a predovšetkým okrídlené humanoidné bytosti nazývané netopierí ľudia, ktorí si vraj na Mesiaci postavili chrámy.

Autorom mystifikácie bol novinár Richard Adams Locke. Jeho motiváciou bolo pravdepodobne zvýšiť predaj novín, čo sa mu aj podarilo. Chcel tiež satiricky poukázať na miešanie náboženských myšlienok a vedy. Samotný Herschel bral spočiatku celú záležitosť s humorom, dokonca poznamenal, že jeho skutočné objavy nikdy nemôžu byť také vzrušujúce. Neskôr ho však začali rozčuľovať neustále otázky, ktoré dostával v rôznych jazykoch v súvislosti s údajnými lunárnymi objavmi.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6 7

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie