S príchodom internetu sa hoaxy začali šíriť mimoriadne rýchlo. TOTO sú aj také, ktoré sú staršie ako internet

Reklama
Ilustračné fotografie. Zdroj: FREEPIK, Istock/ Tero Vesalainen

S príchodom internetu a sociálnych médií sa hoaxy začali šíriť rýchlosťou blesku. Pravdou však je, že tu boli už dávno predtým. Falošné listiny a dekréty vznikali s cieľom získať obrovské majetky a hoaxy o žene, ktorá údajne porodila 17 králikov, vznikali kvôli čistej senzácii. Ale v konečnom dôsledku platí to isté pre všetky prípady. A to, že lož má krátke nohy.

V minulosti sa falošné informácie šírili prostredníctvom rôznych médií, ako sú noviny, knihy, a verejné vyhlásenia. Príklady zahŕňajú rôzne falošné listiny, dekréty alebo senzácie o zázračných udalostiach, ktoré mali za cieľ vyvolať záujem, získať peniaze alebo manipulovať s verejným názorom. Tieto falošné príbehy sa často šírili v rámci verejných diskusií alebo medzi skupinami ľudí, čo spôsobovalo, že sa stávali populárnymi aj bez moderných technológií. Tu je zopár prípadov, ktoré nasvedčujú, že hoaxy vznikali aj pred príchodom internetu. Píše o nich portál magazin.aktualne.cz.

Konštantínovo darovanie (8.-15. storočie)

Dokument vznikol pravdepodobne v 8. storočí v rámci rímskej cirkvi. Falzifikát mal byť oficiálnym dokumentom zo 4. storočia, v ktorom rímsky cisár Konštantín I. Veľký údajne odovzdal pápežovi Silvestrovi I. a jeho nástupcom vládu nad Rímom a západnou časťou Rímskej ríše.

Obsahoval presvedčivý príbeh o tom, ako pápež Silvester I. zázračne vyliečil cisára Konštantína z malomocenstva prostredníctvom krstu. Z vďaky za vyliečenie mal cisár darovať cirkvi rozsiahle práva a majetky. Prvé pochybnosti o pravosti dokumentu sa objavili už v 10. storočí, ale definitívny dôkaz o jeho nepravdivosti poskytol až v rokoch 1439 – 1440 taliansky humanista Lorenzo Valla. Filologickou analýzou dokázal, že jazyk použitý v dokumente nezodpovedá latinčine 4. storočia.

Králičia žena z Godalmingu (1726)

Mary Toftová bola dvadsaťpäťročná negramotná slúžka z Godalmingu v Anglicku, ktorá v septembri 1726 spôsobila senzáciu tvrdením, že porodila niekoľko králikov. Najprv údajne „porodila“ rôzne časti zvieracích tiel v prítomnosti miestnej pôrodnej asistentky.

Správa o týchto nezvyčajných udalostiach sa dostala ku kráľovi Jurajovi I., ktorý poslal svojich osobných lekárov, aby prípad vyšetrili. Podvod sa odhalil po tom, ako Máriu previezli do Londýna na bližšie pozorovanie. Pri pokuse prepašovať králika do jej izby bol totiž prichytený miestny poslíček. Pod hrozbou operácie sa Mária nakoniec priznala, že si časti mŕtveho zvieraťa vložila do vlastného tela. Celkovo predstierala narodenie 17 králikov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6 7
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie